Najpiękniejsze Rezerwaty Południa Afryki (Namibia – Botswana – Zimbabwe)

Początek: 2019/01/12 - Koniec: 2019/01/28

wycieczka - co to jest? dowiedz się więcej

Windhoek – Naukluft Park – Sesriem – Sossusvlei – Walvis Bay – Swakopmund – Welwitschias – Krajobraz Księżycowy – Wybrzeże Szkieletowe – Spitzkoppe – Brandenberge – Vingerklip – Khorixas – Skamieniały Las – Twyfelfontein – Kamanjab – Etosha – Rundu – Bagani – Caprivi – Maun – Rezerwat Moremi – Delta Okavango -Kasane – Rezerwat Chobe – Wodospady Wiktorii 


Plan podróży

1. dzień:         Przylot do Windhoeku

2. dzień: Windhoek – Naukluft Park – Sesriem  (320 km)
Przylot do stolicy Namibii Windhoek. Zwiedzanie historycznego centrum miasta o charakterystycznych wpływach architektury niemieckiej. Oglądamy dominujące nad panoramą miasta budynki parlamentu – Tintenpalast i nowy budynek Sądu Najwyższego. Tuż obok skupisko najstarszych budynków administracyjnych, stara twierdza, kantyna oficerska, pierwszy bank, szkoła, poczta i budynek administracji SWA (Niemieckiej Afryki Zachodniej) oraz maleńki kościół Luterański Christus Kirche, który stał się niejako ikoną starego Windhoeku. Po poludniu ruszamy w droge w przez Gory Naukluft na pustynie Namib w rejon pomaranczowych wydm. Kolacja i nocleg w lodży w rejonie Sesriem.

3. dzień: Sossusvlei – Sesriem Canyon – Walvis Bay – Swakopmund  (480 km)
Rano wjeżdżamy do rezerwatu pustynnych wydm Sossusvlei. Podziwiamy najwyższe wydmy na świecie, sięgające ponad 300 m wysokości. Wspinaczka na jedną z wyższych piaskowych gór, nr 45, z której będziemy obserwować niezwykłą grę światła wschodzącego słońca na ostrych krawędziach ciągle zmieniających swe kształty wzgórz. Spacer do Kanionu Sesriem, wyżłobionego przed wiekami przez rzekę Tsauchab. Podróżnicy mogą zejść w dół kanionu schodami wyrytymi w skałach i z dołu podziwiać przedziwne formy ścian wąwozu. Po południu Wyjazd w kierunku Oceanu Atlantyckiego przez pustynie Naukluft. Po drodze podziwiać będziemy widoki Naukluft z Gaub Pass, a chwile później niepowtarzalny w swoistym uroku przełom rzeki Kuiseb. Przekroczymy rownież zwrotnik Koziorożca. Po południu dotrzemy do Walvis Bay, głównego portu Namibii. W basenach solankowych spotykamy tutaj ogromne stada flamingów, pelikanów i innego ptactwa wodnego. Przejazd do Swakopmund – nadbrzeżnego miasteczka ze wspaniałą promenadą osłoniętą palmami i udekorowaną kwiatami, będącą prawdziwą oazą dla każdego podróżnika po długiej pustynnej podroży. Kolacja i nocleg w hotelu w Swakopmund.

4. dzień: Swakopmund – Księżycowy Krajobraz – Welwitschia Drive (180 km)
Przed południem czas wolny na wypoczynek bądź fakultatywna wycieczkę łodzią z Walvis Bay na spotkanie z fokami, delfinami i oswojonymi pelikanami. Miedzy wrześniem a listopadem można tu też zobaczyć przepływające wieloryby. Swakopmund ma również ciekawe muzeum i galerię kryształów z największym monolitycznym kryształem na świecie. Po południu wycieczka w okolice Swakopmund do miejsc o niezwykłym, pustynnym krajobrazie nazywanym księżycowym oraz do jednego z większych skupisk ponad tysiącletnich, pustynnych roślin welwitschii. Powrót do Swakopmund. Kolacja i nocleg w hotelu w Swakopmund.

5 Dzień: Swakopmund – Cape Cross – Spitzkoppe              (390 km)

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy w podróż przez Park Narodowy Wybrzeża Szkieletowego. Jadąc w kierunku północnym przez to rozległe i odizolowane wybrzeże natrafiamy na wspaniałe widoki wydm spotykających się z oceanem oraz wraki statków. Niecałe sto kilometrów w głąb tego krajobrazu natrafiamy na granitową kopię krzyża postawionego tu w 1486 roku przez pierwszą wyprawę Portugalską, Diego Cao. Przylądek Krzyża – to dzisiaj wielotysięczna kolonia fok, gdzie zatrzymujemy się na sesję zdjęciową. Następnie przejeżdżamy w rejony Spitzkoppe. Znajdująca się w sercu pustyni góra Spitzkoppe ma prawie 1800 m wosokości n.p.m i jest najbardziej znaną górą w Namibii z powodu swojego niezwykłego kształtu. Kolacja i nocleg w lodży niedaleko Usakos.

6 dzień:    Usakos – Brandeberge (Biała Dama) – Khorixas    (340 km)

Po śniadaniu przejeżdżamy przez tereny pokryte zielenią i górami, aż docieramy do gór Brandberge - spektakularnej kolekcji prehistorycznych malowideł skalnych, wykonanych przez buszmenów przed 4 tysiącami lat zwanych White Lady. Następnie przejeżdżamy w rejony tzw The Vingerklip – wapienny ostaniec skalny, wyglądający jak palec, który wystaje ponad otaczający go płaskowyż. Kolacja i nocleg w lodży w Khorixas


7. dzień:    Skamieniały Las – Twyfelfontein – Kamanjab – (330 km)
Wizyta w skamieniałym lesie, kryjącym w sobie tajemnice w postaci leżących tam ogromnych, sięgających 30 m drzew, które wg naukowców zostały przemieszczone tutaj przez gigantyczną powódź ok. 200 mln lat temu, skamieniałe zachowują swój perfekcyjny kształt i detale do dzisiaj. Niewiele dalej, wśród malowniczych wzgórz w Twyfelfontein, podziwiamy jeszcze jedno z większych skupisk skalnych rycin buszmeńskich zarejestrowanych kilka lat temu jako Miejsce Światowego Dziedzictwa Kultury. Po lunchu (nie wliczony w cenę) wyjeżdżamy z Khorixas na północ gdzie jeszcze przed zachodem słońca odwiedzamy ukrytą w buszu wioskę plemienia Himba, żeby sfotografować kobiety i dzieci o unikalnych fryzurach i ciałach pokrytych czerwonym pyłem . Kolacja i nocleg w lodży niedaleko Kamanjab.


8. dzień:      Kamanjab– Etosha   (280 km)
Rano wyruszamy w kierunku największego rezerwatu Namibii, Etoshy Całodzienne safari  w tym niezwyklym rezerwacie łączącym w sobie gęsty busz z rozległymi  otwartymi terenami dna słonego jeziora. Centrum parku to Etosha Pan (słone dno jeziora) – płytka depresja ok 4500 km2, która pozostaje sucha przez większą cześć roku, a napełnia się wodą do głębokości 1 m tylko w porze obfitych deszczów. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę. Całodzienne safari w rezerwacie, gdzie w wyjątkowej scenerii (ciemnoniebieskie niebo i białe piaski pustyni) można zobaczyć niepoliczalne stada zebr, żyraf, antylop gnu i słoni. Rezerwat o powierzchni 22 tys. km2 zamieszkują 144 gatunki ssaków, ponad 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Obserwowanie na otwartych przestrzeniach Etoshy codziennych migracji w poszukiwaniu wody olbrzymich stad tych zwierząt jest niezapomnianym wrażeniem. Kolacja i nocleg w lodży poza rezerwatem.

9. dzień:     Etosha  - Halali – Namutoni (200 km)
Drugi dzien safari w Etoshy. Tym razem przemierzamy wschodnia część rezerwatu wzdłuz brzegu suchego jeziora. Lunch (nie wliczony w cenę) w obozie Halali. Tuż przed zachodem słońca dojeżdżamy do fortu Namutoni  położonego przy naturalnej oazie często odwiedzanej przez zwierzęta. Kolacja i nocleg w lodży poza rezerwatem.

10. dzień:    Etosha – Tsumeb – Rundu – Bagani   (540 km)
Wcześnie rano wyruszamy w drogę mijając centrum kopalnictwa miedzi, miasteczko Tsumeb, żeby później przez buszowe tereny dotrzeć do pasa rzek i rozlewisk Caprivi Strip. Lunch (nie wliczony w cenę) w miasteczku Rundu nad rzeka Kavango. Późnym popołudniem dojeżdżamy do rzeki Okavango. Kolacja i nocleg w lodży na brzegu rzeki.

11. dzień:    Bagani – Maun  (420 km)
Przekraczamy granicę z Botswaną i poruszamy się wzdłuż rzeki, a potem rozlewisk Okavango docierając po południu do stolicy regionu Maun. Maun leży w Delcie rzeki Okavango, jedynej rzeki nie wpadającej do morza, a wsiąkającej w pustynię Kalahari (15 tys. km2 krystalicznie czystych kanałów wodnych, spokojnych lagun i niezliczonych wysp, uważanych za jeden z cudów natury). Jest to jedno z najlepszych miejsc na safari. Kolacja i nocleg w hotelu w Maun.

12. dzień:     Maun – Moremi Game Reserve   (180 km)Wcześnie rano wyjeżdżamy na całodzienne safari samochodami terenowymi 4×4 do rezerwatu Moremi. Rezerwat ten jest klinem stałego lądu wchodzącym w rozlewiska delty. Safari w łodzi motorowej wśród wysp delty rzeki. W delcie Okawango żyją niezliczone ilości ptactwa i liczne inne zwierzęta, korzystając z obfitych zasobów wody i bujnej roślinności. Żyje tu około 30 tysięcy słoni, bawołów, hipopotamów, żyraf, lwów, gepardów i lampartów oraz dziesiątki tysięcy antylop, z których kilka jest endemicznych wyłącznie dla tego rejonu np. lechwe. Wody Okavango podnoszą się po sezonie deszczowym w Angoli i Zambii właśnie w czasie bezdeszczowej zimy, czyli pomiędzy czerwcem a wrześniem, ściągając w okolice delty stada zwierząt z całej pustyni Kalahari. Kolacja i nocleg w lodgu, w stacjonarnych namiotach niedaleko rezerwatu.

13. dzień:    Maun – Delta Okavango  (250 km)
Poranne safari wzdłuż rzeki Khwai na obrzeżach rezerwatu Moremi. Wyjątkowo trudny teren pokonujemy samochodami terenowymi dającymi nam również możliwość zbliżania się do ukrytych w buszu zwierząt. Późnym popołudniem wracamy do Maun. Obiad i nocleg w hotelu w Maun.

14. dzień:    Maun – Nata – Kasane   (600 km)
Tą długą, całodzienną trasą dzielimy na dwa etapy. Pierwszy przez suche dna jezior Nxai i Magkadikadi do miejscowości Nata gdzie po lunchu możemy odbyć 2 godzinną wycieczkę do rezerwatu ptaków nad jeziorem Sowa (nie wliczona w cenę). Drugi etap to przejazd wzdłuż granicy z Zimbabwe do miejscowości Kasane położonej nad rzeką Chobe. Safari łodzią przed zachodem słońca na rzece Chobe, jednym z najciekawszych na świecie miejsc do oglądania słoni. Obiad i nocleg w lodży w Kasane.

15. dzień:    Chobe National Park – Wodospady Wiktorii  (90 km)
Wcześnie rano safari w samochodach  4×4 w rezerwacie Chobe. Przed południem przekraczamy granice Zimbabwe i dojeżdżamy do Wodospadów Wiktorii (UNESCO). Zwiedzanie miasteczka i słynnych Wodospadów Wiktorii, będącymi drugimi co do wielkości na świecie, odkrytych przez podróżnika Davida Livingstona w 1855 roku. Kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

16. dzień:    Wodospady Wiktorii   (50 km)
Dzień przeznaczony na wypoczynek i dowolnie wybrane zajęcia fakultatywne, m.in.:

 • Lot helikopterem nad wodospadami – nazywany lotem aniołów od słynnego powiedzienia szkockiego misjonarza i badaczas Davida Livingstona, który odkrył wodospady w 1855 roku i wówczas powiedział o nich: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie” (150$/os + 15$ park fee)
 • Spacer z młodymi lwami w buszu (150$/os)
 • Safari na słoniach i sesja zdjęciowa z tymi łagodnymi olbrzymami (150$/os)
 • 111 metrówy skok bungee z mostu nad Zambezi (160$/os)
 • Karkołomny spływ pontonami przez przełomy rzeki Zambezi. Okolice Wodospadu Wiktorii na rzece Zambezi słyną z najlepszego i zarazem najtrudniejszego spływu pontonowego na świecie. Rzeka Zambezi uznawana jest przez entuzjastów raftingu i kajakarstwa za jedną z dziesięciu najlepszych rzek nadających się do uprawiania tego rodzaju sportu. Spływ po Zambezi sklasyfikowany został przez Brytyjski Związek Canoe jako 5 w 6 stopniowej skali trudności. Cały spływ jest filmowany i dyski DVD są sprzedawane uczestnikom spływu (120$/os+$10 park fee)
 • Przejazd antycznym pociągiem parowym z 1905 roku, w eleganckiej salonce z przełomu wieków, z obsługą i ekskluzywnym poczęstunkiem. Pociąg przejeżdża przez most łączący Zimbabwe z Zambią, zatrzymuje się na środku mostu na granicy, gdzie kamerdynerzy serwują poczęstunki i drinki o zachodzie słońca. (180$/os)

Kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

17. dzień:    Wodospady Wiktorii – wylot do Polski                    (50 km)
Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy pamiątek na lokalnym rynku rzemiosła. Wylot z Wodospadów Wiktorii do Polski.

18. dzień:     Przylot do Polski


Cena

20160 zł /os + przelot (ok 3500 zł)


Cena obejmuje

 • 15 noclegów w pokojach 2 osobowych w  hotelach i guest housach 3*- 4* Zakwaterowanie po godz 14.00 !!! ( dopłata do pokoju jednoosobowego: 4300 zł)
 • śniadania  i obiadokolacje
 • program turystyczny,
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
 • przejazdy klimatyzowanym mini busem,
 • opiekę polskiego pilota podczas trwania całej wycieczki
 • opłaty wstępów do parków i zwiedzanych obiektów wymienionych w programie
 • przelot
 • ubezpieczenie podróżne
 • składka na fundusz turystyczny


Co nie obejmuje

 • zajęć fakultatywnych
 • napoi chłodzących i alkoholowych,
 • lunchów,
 • napiwków prywatnych
 • opłat wizowych do Namibii 
 • opłat wizowych do Zimbabwe


Zgłoszenia

bok@globtroter4x4.pl


Polecane

Tunezja 4x4 - październik 2019

Start wyprawy: 2019/10/19 - Koniec wyprawy: 2019/11/02

Tunezja. Najbliższa i najłatwiejsza do zdobycia "piaskownica" w pobliżu Polski

Namibia 4x4 - Sylwester 2019 w Afryce

Start wyprawy: 2019/12/27 - Koniec wyprawy: 2020/01/10

Wyprawa przeznaczona jest dla każdego, kto nie czuje obawy przed spaniem w namiocie dachowym i godzi się na dotarcie do najciekawszych miejsc północnej Namibii z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej or…