Namibia 4x4 - kwiecień 2021

Początek: 2021/04/07 - Koniec: 2021/04/22

wyprawa - co to jest? dowiedz się więcej

Wyprawa przeznaczona jest dla każdego, kto chce dotrzeć do najciekawszych miejsc północnej Namibii z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej oraz jest otwarty na prawdziwą przygodę.

Wyprawa przeznaczona jest dla każdego, kto nie czuje obawy przed spaniem w namiocie dachowym i godzi się na dotarcie do najciekawszych miejsc północnej Namibii z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej oraz jest otwarty na prawdziwą przygodę.

Impreza prowadzona jest w konwencji 'Self Driving' czyli samochody prowadzone są przez uczestników pod opieką polskiego przewodnika z zespołu 'Globtroter4x4'.
 


 


Wymagania

Nie wymagamy żadnych specjalnych umiejętności w podróżowaniu lub jeździe samochodem terenowym. Od osób prowadzących auta wymagamy zaś, oprócz posiadania prawa jazdy, podstawowej wiedzy dotyczącej prowadzenia samochodu, umiejętności zmieniania biegów lewą ręką w skrzyni manualnej, patrzenia w lusterka, unikania jazdy na pół-sprzęgle i zdrowego rozsądku w jeździe w ruchu ulicznym oraz w buszu. Trasa jest dobrana tak, aby można było zobaczyć najciekawsze miejsca Namibii wymagając od siebie minimum trudu. W miarę możliwości i warunków na naszej drodze, nie uciekamy także od odrobiny luksusu w postaci pobytu i posiłków w miejscowych lodżach wysokiej klasy, przeznaczonych dla europejskich turystów. Nie wymagamy znajomości techniki jazdy samochodem terenowym. W wyprawie mogą wziąć udział dzieci.


Plan podróży

Dzień 1 – wieczorem wylot z Polski

Dzień 2 – przylot na lotnisko w Windhoek, pobranie samochodów, lunch, zakwaterowanie w hotelu, zakupy, wieczorne zwiedzanie miasta i powitalna kolacja w restauracji. Dzisiejszy dzień jest przeznaczony na zaznajomienie się z Namibią a także będzie dniem „technicznym”. Po pierwsze odbierzemy samochody, po drugie zrobimy zakupy w centrum handlowym a po trzecie chwilkę odpoczniemy po długim locie. No i najważniejsze, obejrzymy Windhoek, miasto, które szczyci się tym, że jest najczystszą stolicą w Afryce. Wieczór spędzimy w klimatycznej restauracji Joe’s Beer House próbując po raz pierwszy lokalnej kuchni.

dzień 3 - Windhoek - Spreetshoogte Pass - Solitaire - Sesriem - Soussvlei (Pustynia Namib) - Sesriem. Zaraz za miastem porzucimy asfalt i drogą przez przełęcz Kupferberg dojedziemy do najpiękniejszej przełęczy w Namibii, Spreetshoogte Pass. Po drodze spotkamy pierwsze afrykańskie zwierzęta czyli antylopy, hieny, dzikie świnie i być może gepardy. Po dotarciu do Sesriem przekroczymy granicę Parku Narodowego Naukluft i wjedziemy w najwyższe diuny świata, dochodzące do 300 m wysokości. W Pustynię Namib wjedziemy na odległość 80 km, aż do tajemniczego miejsca o nazwie Sossusvlei, gdzie w porze deszczowej wpływa i wysycha okresowa rzeka Tsauchab. Będziemy podziwiać czerwone wydmy, wchodzić na nie i obserwować zachód słońca. Na camping w Sesriem wrócimy już po zapadnięciu zmroku.

dzień 4 - Sesriem Canion - Solitaire - Gaub Pass - Kuiseb Pass - Walwis Bay. Rano, niedaleko Sesriem, zobaczymy niesamowity Sesriem Canion, wyżłobiony przez okresową rzekę Tsauchab. Nazwa 'Sesriem' pochodzi z dwóch języków: 'Ses' - po namasku 'sześć' a 'Riem' po buszmeńsku 'metr'. Kanion nazywa się więc 'Sześć Metrów' czyli tyle, ile jest wody w czasie pory deszczowej. Dalsza nasza droga będzie biegła wzdłuż pustyni Namib przecinając Park Narodowy Naukluft, mijając dwie przepiękne przełęcze Gaub i Kuiseb Pass, dojedziemy do Walwis Bay. Wieczorem zjemy kolację w restauracji nad brzegiem oceanu. Nocleg w hotelu.

dzień 5 - Walwis Bay - Sandwich Harbour - Swakopmund. Nocleg w hotelu. Dzisiejszy dzień to opcjonalna całodzienna wycieczka na wydnmy pustyni Namib. Samodzielnie prowadząc samochody pojedziemy wzdłuż wybrzeża po plaży do zatoki Sandwich a nastepnie przez kilka godzin będziemy bawic się na wydmach trenując jazdę off-road po piasku. Dzień na diunach zakończy się pysznym lanczem pod wydmami a na wieczór dojedziemy do hotelu w Swakopmund. 

dzień 6 - Swakopmund. Dzień odpoczynku i zwiedzania Swakopmund. Nocleg w hotelu. Będziemy mieć mozliwośc zwiedzania miasta, wizyty w przepieknym lokalnym muzeum w którym para Niamców zgromadziła niesamowite pamiątki po europejskich osadnikach i wyeksponowała informacje o przyrodzie Wybrzeżaq Szkieletów oraz pustyni. Robimy zakupy na kolejne 7 dni i noc spędzamy w hoteliku

dzień 7 - Swakopmund - Hentiesbaai - Skeleton Coast - Springbok Gate. Nocleg w buszu. Dziś przemierzymy Wybrzeże Szkieletów. Na początku oglądamy Hentiesbaai, miasto szubienic, potem szukamy kolonii fok na Cape Cross i w końcu przekraczamy bramy Parku Narodowego Skeleton Coast. Oglądamy wraki statków, szkielety wielorybów, fok i uchatek, kąpiemy się w zimnym oceanie. Nocleg w buszu, za granicą Parku w okolicy Springbook Gate, w krainie górskich słoni i nosorożców.

dzień 8 - Springbok Gate - Palmwag - Sesfontein - Ugab River. Nocleg w buszu. Dzisiejszy dzień to przejazd przez Damaaraland. Oglądamy stary, kaiserowski Fort Sesfontein, w którym spożywamy lunch i kąpiemy się w basenie. Nocujemy w buszu w jednym z dopływów rzeki Ugab

dzień 9 - busz - wydmy Skeleton Coast. Dziś jest dzień prawdziwego off-roadu. Nie przejedziemy może dużej odległości ale będziemy jechać przez góry i pustynie na granicy Parku Narodowego Skeleton Coast wąskim szlakiem tak, aby dotrzeć do wiosek Himba, nie będącymi wioskami pokazowymi dla turystów. Zobaczymy (jeżeli będziemy mieli szczęście) dzikie pustynne słonie, żyrafy, stada zwierząt oraz kraale Himb a tłem dla tego wszystkiego będą przepiękne krajobrazy północnego Kaokolandu. Będziemy świadomi, ze jesteśmy w prawdziwej głuszy. Nocleg pod przepięknymi wydmami

dzień 10 - Busz - Hartmann's Valley - Marble Mine. Dziś jest kolejny dzień off-roadu. Dotrzemy w najdalej dostępny punkt Namibii jakim jest majestatyczna dolina Hartmann’a, zobaczymy niesamowity krajobraz kanionu rzeki Kunene oraz miniemy kultowe miejsca oznaczone kolorowymi beczkami jakimi są skrzyżowania drog w kompletnej pustce: „red Drum”, blue Drum”, "yellow Drum" i „green Drum”. Cały czas będziemy poruszać się na obszarze północnego Kaokolandu i po minięciu przełęczy Jana Jouberta dojedziemy do noclegu przy kopalni marmuru na pięknym campingu prowadzonym przez lokalną społeczność kraalu Otmenje.

dzień 11 – Otmenje – Opuwo – Epupa Falls. Dziś wracamy powoli do „cywilizacji”. Jedziemy na północny wschód aby po całodziennej jeździe opuścić tereny plemiona Himba i dojechać do wodospadów Epupa Falls. Mijamy po drodze Opuwo, stolicę Kaokolandu gdzie możemy spotkać w supermarkecie Himby i Herero, które obok nas będą robiły zakupy kartami płatniczymi. Uzupełniamy zaopatrzenie i jedziemy główną drogę do wodospadów Epupa Falls, jednych z najładniejszych w Namibii. Nocleg na campingu przy wodospadach.

dzień 12 - Epupa Falls - Kunene River - Otjitotongwe. Krótki ale malowniczy odcinek wzdłuż rzeki Kunene pozwoli nam zagłębić się w najdalsze ostępy Kaokolandu i podziwiać pogranicze Angoli. Wyruszymy później niż zwykle bowiem spędzimy trochę czasu na podziwianiu Wodospadów oraz zakupy w lokalnym Craft Markecie gdzie sprzedawane są rękodzieła rzeczywiście wytworzone w okolicznych wioskach plemienia Himba. Nastepnie zobaczymy najwyzszy wodospad w Namibii jakim jest Ruacana. Jeżeli jest dużo wody, a to zależy od dwóch zapór, jakie są zbudowane na rzece Kunene po stronie angolskiej, widok na kaskadę jest monumentalny. Następnie pięknym asfaltem dojedziemy do farmy gepardów w Otjitotongwe w okolicach Kamanjab. Jest to mały, prywatny ośrodek chroniący gepardy przed kłusownikami oraz farmerami gdzie będziemy mieć możliwość oglądania ich z bliskai.. 

dzień 13 - Otjitotongwe - Okaukuejo. Dziś znów dzień odpoczynku. Dojeżdżamy do największego Parku Narodowego w Namibii, Etoshy. Spędzimy w nim kolejną noc tak aby na spokojnie móc przebywać wśród zwierząt licznie zamieszkujących ten bardzo duży obszar. Nocując na campingu w Okaukuejo mamy możliwość całonocnej obserwacji wodopoju położonego jest zaraz za granicą campu i obserwowania praktycznie wszystkich gatunków zwierząt z Parku.Nocleg na campie

dzień 14 – Okaukułejo - Windhoek. Ostatni nasz dzień w Namibii, wracamy do Windhoek. Po drodze zwiedzamy jeszcze farmę krokodyli oraz największy craft market w Namibii w Okahandji aby przed samym wylotem dokonać jeszcze zakupu pamiątek. Nocleg w hotelu.

dzień 15 – Zdajemy samochody i w ciagu dnioa wylatujemy do Warszawy.

dzień 16 - Wyprawa kończy się w hali przylotów lotniska Okęcie w Warszawie


Cena

10 950 zł/os (4 os w aucie),13.400 zł/os (3 os w aucie), 15.950 zł/os (2 os w aucie)


Cena obejmuje

Wypożyczenie samochodów Toyota Hilux przygotowanych do wyprawy na 15 dni z pełnym ubezpieczeniem (2000 ZAR udziału własnego w szkodzie)

Wyposażenie biwakowe i kuchenne

Campingi, hotele i lodże wg programu

Wejścia do Parków Narodowych i Rezerwatów

Prowadzenie grupy i opieka polskiego przewodnika

Ubezpieczenie podróżne KL i NW

Przeloty WAW - WDH - WAW


Co nie obejmuje

Koszt wizy Namibijskiej (1080 ZAR płatne przy przylocie)

Paliwo do samochodu (ok 2000 zł/auto)

Wyżywienie (ok.1200 zł/samochód)

Wszelkie dodatkowe atrakcje zamawiane na miejscu (np dzień na diunach w Sandwich Harbour - ok 700 zł, 2,5h lot cessną nad Pustynią Namib - ok 1200 zł/os),


Zgłoszenia

Kod Imprezy: NAM05/2021

Zgłoszenia i więcej informacji: 

michal.synowiec@globtroter4x4.pl


Polecane

Namibia safari - wycieczka objazdowa lipiec 2021

Start wyprawy: 2021/06/25 - Koniec wyprawy: 2021/07/10

Zapraszamy na wycieczkę dokoła Namibii. Poznaj plemiona Himba, zobacz postynię Namib z najsławniejszym miejscem Sossusvlei, odwiedx nadmorskiem miasto Swakopmund, zobacz malowidła naskalne w Twylefintein oraz spędź nies…

Angola - śladami bitwy pod Cuito Cuanavale - listopad 2021

Start wyprawy: 2021/11/19 - Koniec wyprawy: 2021/12/05

Angola. Nieokryty turystycznie kraj, bezpieczny i zapomniany. Zapraszamy na kolejną, tematyczną ekscytującą wyprawę do tego przepięknego zakątka Afryki. Tym razem będziemy szukać śladów drugiej co do wielkości bitwy pan…