Ekspedycja

Ekspedycje należą do trudniejszych wyjazdów organizowanych przez Globtroter4x4. Są przygodowe, nowatorskie i są przeznaczone dla doświadczonych podróżników. Cechują się następującymi rzeczami:

- Ekspedycje organizujemy w miejsca gdzie w zasadzie nikt nie jeździ. Jesteśmy prekursorami, odkrywcami lub Polakami, którzy zawitają tam po długiej przerwie spowodowanej np. wydarzeniami ogólnoświatowymi

- Ekspedycje organizujemy do krajów lub obszarów o których mało kto słyszał lub jest o nich bardzo mało rzetelnych informacji.

- W czasie Ekspedycji chcemy poznać dane miejsce, zrobić jego opis, zdjęcia (których nie znajdziemy w necie), napisać i opublikować sprawozdanie oraz przeżyć przygodę

- Ekspedycje wymagają od uczestników odporności na trudy, niewygody, akceptację dla nieprzewidywalności, elastyczności oraz spokoju i cierpliwości. Wyjazdy prowadzimy w miejsca gdzie obowiązują zupełnie inne wzorce kulturowe a otoczenie może być nieprzyjazne dla podróżników. Dlaczego więc tam jedziemy? Odpowiedź jest taka sama jak na pytanie dlaczego Stanley Livingstone przemierzał królestwo BasCongo, dlaczego Szolc-Rogoziński odkrywał dżunglę Kamerunu czy Roald Amundsen zatykał flagę Norwegii na biegunie południowym. Szukamy przygody i czegoś nowego, jedziemy w miejsca, które są zapomniane a są piękne. Na Ziemi jest jeszcze trochę "białych plam", te obszary co roku się zmieniają bowiem przez konflikty i zamknięcia granic miejsca kiedyś dostepne teraz są w zasadzie niedostępne albo po okresie zamknięcia znów stają otworem. Tylko ktoś znów będzie tym pierwszym :). Taka sytuacja ma miejsce na przykład w północnej Afryce. Libia długo była zamknięta, potem się otworzyła (byliśmy pierwszą ekipą z Polski która ją przemierzyła), teraz znów jest zamknięta. Algieria była zamknięta, teraz jest otwarta i bezpieczna - też byliśmy pierwszą ekipą z Polski która tam pojechała swoimi samochodami w 2016 roku.  

- Ekspedycje są zaplanowane ramowo. Tzn. mamy określony punkt i datę startu oraz punkt i datę zakończenia. Posiadamy także wstępny plan, który zrealizujemy jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z nim. Może się zdarzyć tak, że plan zmieni się diametralnie już w pierwszych dniach ekspedycji ze względu na sytuację lub zastaną rzeczywistość - ale jesteśmy na taki scenariusz przygotowani.

- Do udziału w Ekspedycjach zapraszamy indywidualnie doświadczonych i poznanych przez nas wcześniej uczestników innych wyjazdów, posiadających cechy charakteru pasujące na wyjazd eksploracyjny czyli w tzw. "nieznane". Czasami na Ekspedycje, o których informacja jest opublikowana na stronie, zapraszamy dowolne osoby ale przed wyjazdem musimy się razem poznać a osobom chętnym do uczestnictwa musimy uświadomić co może nas na miejscu spotkać i jak będzie wyglądał wyjazd. I oczywiście chętna osoba musi akceptować wszystkie warunki jakie zastanie na miejscu oraz być dla nas przewidywalna.

- W historii firmy "odkrywaliśmy" wyprawowo samochodami terenowymi takie miejsca jak Ukraina (1995), Kamczatka i Czukotka (2007r), Libia (2010), Canning Stock Route (2010), Angola (2009), Kongo DRC (2015), Liberia, Gwinea i Wybrzeże Kości Słoniowej (2011), Algieria (2016) oraz kilka innych miejsc.