Algieria 4x4 - jesień 2022

Początek: 2022/10/08 - Koniec: 2022/10/29

wyprawa - co to?

Rezerwuj termin

Poleć znajomemu

Cena

Cena: 3500 EUR/samochód/2 os. Każda dodatkowa osoba - 480 EUR
CENA OBEJMUJE:

- prom Genua - Tunis - Genua, własna kabina dla załogi z sanitariatem

- zezwolenia, zaproszenia, "fische", wszystkie papiery w Algierii

- jeden nocleg w hotelu w Djanet

- wyżywienie (na trasie od Djanet do Illizi - śniadanie, lunch, przegryzki, kolacja), kucharz, przewodnik, grajek

- pokaz tańców touareskich i pieczenie barana na pustyni

- codzienna touareska zielona herbatka

- prowadzenie imprezy przez polskiego przewodnika (Michał Synowiec)

CENA NIE OBEJMUJE:

wszelkie pozostałe koszty (ok 200 - 250 EUR w Algierii, ok 200 EUR w Tunezji) czyli:

- paliwo,

- wyżywienie na pozostałe dni

- pozostałe noclegi na płatnych campach, pod dachem i w Tunezji

- wizy (240 zł + pośrednictwo wizowe)

- nieprzewidziane atrakcje

Poradnik uczestnika

Do Algierii jedzie się aby poczuć prawdziwa Saharę, daleko w głębi pustyni. Jest to prawdziwa wyprawa na której zmierzymy się z wydmami, kamienistą hamadą, odległościami, słońcem, pustynnym wiatrem. na której spotkamy Touaregów i Berberów.

Trasa i rejon w jakim będziemy się poruszać jest położony u styku trzech granic: Libii, Algierii i Nigru. Są to tereny plemienne (touareskie) a my będziemy goścmi lokalnych klanów więc dla każdego, komu nieobca jest wiedza o zwyczajach, honorze i prawach, jakimi rządzi się pustynia (nawet współcześnie), wiadome jest, że będziemy w 100% bezpieczni. Poza tym kraj ten jest pilnowany przez wojsko i żandarmerię, obecne dla ochrony pól naftowych a my będziemy jeździć korzystając także z wszelkich możliwych oficjalnych kwitów i pozwoleń oraz zgodnie z zasadami na jakich tam się podróżuje. Tam nic niepokojacego na pustyni się nie dzieje

Wyprawa będzie niesamowitym sprawdzianem i przygodą dla każdego uczestnika, w żadnym wypadku nie jest extremalna a przy odrobinie uwagi oraz ostrożnej jeździe nie spowoduje żadnych uszkodzeń samochodów

1 dzień - spotkanie w Genui, wwjazd na prom, noc na promie

2 dzień - przybycie do genui po południu, odprawa, formalności, dojazd do hammametu na campng, noc na campie.

3 - 5 dzień - przejazdf w kierunku Taleb Larbi, przekroczenie granicy i dojazd do Ihriru. Noc w Oazie w Ihrir

6 - 8 dzień - przejazd w kierunku Tadrart i Tin Merzouga. Zaczynamy od kanionów Qued Indjareen oglądając malowidła naskalne. Po dojeździe do Tin Merzouga zwiedzamy Moul-Ennaga, ladbirynt kanionów zbudowanych z piaskowca i wracamy do  Djanet. noc w hotelu.

9 - 10 dzień - Wyjeżdżamy z Djanet i jedziemy w kierunku wąwozów Taghine w kierunku jeziorka Guelta de Timgharasse. Następnie wracamy do Tikobaouine oglądając bardzo stare stanowiska archeologiczne z neolitycznymi grobami pierwszych mieszkańców pustyni. Przejeżdżamy przez wąwóz Qued All-Essendillene i nocujemy na wydmach Ergu Admer.

11 - 14 dzień - wjeżdżamy na Erg Admer i spędzamy dwa pełne dni na jeździe przez przepiękne wydmy dochodzące do 200 m wysokości wąwóz Taddauine. Dzis poruszamy się na północ w kierunku Illizi ale nie jedziemy asfaltem tylko pustynią. dzień kończymy w okolicach Illizi

15 - 16 dzień - powrót do Taleb Larbi

17-19 dzień - przekroczenie granicy i przejazd przez Tunezje. Mamy jeden dzień zapasowy tak aby zdazyć na prom bez wiekszych problemów. Ostatnią noc spędzamy w hotelu w Tunisie zwiedzając miasto

20 dzień - wjazd na prom, wypłynięcie z Tunisu

21 dzień - przypłyniecie do Genui, rozpoczęcie powrotu do Polski

Terytorium współczesnej Algierii w starożytności zamieszkiwały ludy berberyjskie. Od XII wieku p.n.e. na wybrzeżach kraju powstawały fenickie osady handlowe, które od IX wieku p.n.e. należały do Kartaginy. W III wieku p.n.e. w głębi kraju utworzone zostało państwo Numidii, dołączone w I wieku p.n.e. do Imperium Rzymskiego. W okresie rządów rzymskich kraj stał się jednym ze spichlerzy imperium, dzięki czemu nastąpił szybki rozwój kulturalny i gospodarczy ziem. W V wieku n.e. wybrzeże Algierii zajęli Wandalowie, w 533 Bizancjum, z kolei w drugiej połowie VII wieku Arabowie. Arabowie przeprowadzili w kraju proces islamizacji i arabizacji miejscowych ludów berberyjskich. W ciągu średniowiecza tereny często zmieniały władców. Wybrzeża były opanowane przez piratów berberyjskich. U schyłku XV wieku licznie osiedlili się tu muzułmańscy uchodźcy z Hiszpanii, zasilili oni osady pirackie. Częste eskapady piratów na tereny Hiszpanii i hiszpańskie okręty, doprowadziły do zajęcia przez Hiszpanów portu w Oranie w 1509 (kontrolowała go do 1708), a w 1510 Algieru. Zagrożeni ekspansją hiszpańską piraci zwrócili się o pomoc do Imperium Osmańskiego i w 1519 przyjęli zwierzchnictwo tureckie. Obecna Algieria została włączona w skład Imperium Osmańskiego pod arabską nazwą Al-Dżazair. Od początku XVIII wieku władzę przejmowali lokalni władcy.

W 1830 Algier został zdobyty przez Francję. W kolejnych latach Francuzi prowadzili systematyczny podbój kraju, spotykając się z oporem algierskich plemion. Wnętrze Algierii siły francuskie opanowały po 1847 wraz z rozbiciem wojsk emira Abd al-Kadira. Rząd francuski przyznał Algierii status osadniczego terytorium zamorskiego Francji i od lat 40. XIX wieku prowadził akcję osadniczą. Przeciwko francuskiej kolonizacji kraju występowała miejscowa ludność, która kilkukrotnie (między innymi w latach 1857, 1864-66, 1870-71) organizowała antyfrancuskie powstania. W 1881 Francuzi nadali Algierii kodeks tubylczy. Kodeks zakazał lokalnej ludności przynależności do partii politycznych i związków zawodowych. Część represyjnych praw zniesiono po I wojnie światowej. W okresie 20-lecia międzywojennego powstały pierwsze lokalne partie nawołujące do obrony interesu narodowego.

Podczas II wojny światowej Algieria stała się terenem walk aliantów z siłami rządu Vichy. Po zakończeniu wojny nasiliły się tendencje antykolonialne. W 1946 powstał Ruch na rzecz Triumfu Wolności Demokratycznych (MTLD), który 1947 wyłonił konspiracyjną Organizację Specjalną. Na bazie Organizacji Specjalnej powstał Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji. W 1954 Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji (CRUA) zorganizował antyfrancuskie powstanie i przekształcił się we Front Wyzwolenia Narodowego. Powstanie objęło cały kraj. Francuzi w trakcie powstania wprowadzili w kolonii system rządów terroru i odpowiedzialności zbiorowej wobec cywilów. Powszechne stały się tortury, ekspedycje karne i pacyfikacje. W 1958 w Kairze utworzono Tymczasowy Rząd Republiki Algierskiej. W 1962 przedstawiciele Frontu Wyzwolenia Narodowego i rządu Francji podpisali układ w Évian-les-Bains, na mocy którego proklamowano niepodległość republiki.

U progu niepodległości kraju nasiliły się zamachy terrorystyczne podejmowane przez Organizację Tajnej Armii, skupiającą pozostałych w kraju francuskich osadników. Terroryzm i jego reakcja ze strony władz spowodowały masowy exodus ludności francuskiej z kraju, do połowy 1962 Algierię opuściło 80% osadników[3]. W 1963 przyjęto pierwszą konstytucję algierską. Premierem i pierwszym prezydentem republiki został Ahmad Ben Bella. W październiku 1963 suwerenność Algierii zakwestionowało Maroko, w trakcie tak zwanej wojny piaskowej, w której siły algierskie pokonały wojska marokańskie[6]. W 1964 w Algierskiej Karcie Narodowej nakreślono socjalistyczny program rozwoju państwa, w którym monopartyjne rządy objął Front Wyzwolenia Narodowego. W 1965 miał miejsce zamach stanu z Huari Bumedienem na czele. Bumedien w trakcie rządów przeprowadził reformę rolną i nacjonalizację części sektorów przemysłu.

W 1979, po śmierci Bumediena, urząd prezydenta objął Szadli Bendżedid. Uchwalona w 1989 nowa, demokratyczna konstytucja, spowodowała chaos polityczny. Duże poparcie społeczne uzyskał islamistyczny Islamski Front Ocalenia, który w 1990 wygrał wybory komunalne i regionalne. Po wygranej pierwszej turze wyborów parlamentarnych w 1991 doszło do reakcji wojska i zwolenników państwa laickiego: Islamski Front Ocalenia został zdelegalizowany, a wybory unieważnione. W latach 90. XX wieku w kraju trwała wojna domowa. W styczniu 2000 rozwiązała się Islamska Armia Ocalenia, zbrojne skrzydło Islamskiego Frontu Ocalenia (FIS), a wielu jej bojowników poddało się w zamian za amnestię[3]. W XXI wieku Algieria znalazła się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw kontynentu[7]. Na przełomie 2010 i 2011 w kraju wybuchły ogólnokrajowe protesty[3]. W kwietniu 2019 do dymisji podał się wieloletni prezydent Abd al-Aziz Buteflika, na co miały wpływ trwające masowe protesty spowodowane przez rosnące koszty życia i bezrobocie.

Algieria jest bezpiecznym krajem otwierającym się po Covidzie na turystykę i w tej chwili w zasadzie jedynym, w którym można bezpiecznie zwiedzać głęboką Saharę

  • Posiadanie przygotowanego samochodu z napędem 4x4, ekwipunku biwakowego i ciepłej odzieży.
  • Posiadanie wyposażenia terenowego w postaci lin, łopat i ew. najazdów.
  • Akceptacja dla noclegów w warunkach polowych, w oazach i na środku pustyni.

Film Krzysztofa Bika z jednej z naszych wypraw do Algierii

- Park Narodowy Tassili

- Park Narodowy Tadrart

- Tin Merzouga

- oaza Ihrir

- erg Admer

- Tikkabouine

- noclegi pod rozgwieźdżonym niebem

- herbatki z Touaregami na pustyni

- granie i śpiewanie przy ognisku piosenek touareskich

- stare miasto w Djanet

- pokaz tańców i biesiada touareska

- malowidła i glify naskalne

- jeziorka i oazy na pustyni

- spotkania z nomadami

Film Krzysztofa Bika z jednej z naszych wypraw do Algierii

Polecane

Kurdystan - 04.2022

Start wyprawy: 2022/04/06 - Koniec wyprawy: 2022/04/13

Otwieramy nowy kierunek wypraw - północny Irak. Jest to w tej chwili miejsce bezpieczne i otwierające się na turystykę a Kurdystan ma co pokazać :)

Patagonia i Ziemia Ognista - grudzień 2022

Start wyprawy: 2022/12/03 - Koniec wyprawy: 2022/12/17

Amerykę Południową możemy zwiedzać na wiele sposobów a ze względu na rozległość terenu każdy wyprawę należy podzielić na części/etapy. Na grudzień 2022 proponujemy Państwu wyprawę do południowej części kontynentu tak …