Namibia Safari - Sylwester 2021 w Afryce

Początek: 2021/12/28 - Koniec: 2022/01/11

wyprawa - co to?

Rezerwuj termin

Poleć znajomemu

Cena

Cena: 10.950 zł/os (przy 4 os w aucie), 12.980 zł/os (przy 3 osobach w aucie), 15.950 zł/os (przy 2 osobach w aucie)
CENA OBEJMUJE:

- Wypożyczenie samochodów Toyota Hilux przygotowanych do wyprawy na 15 dni z pełnym ubezpieczeniem (2000 NAD udziału własnego) z wyłączeniem zrolowania samochodu, utopienia auta (szkody spowodowane wodą), zabicia silnika, spalenia sprzęgła (przy samochodach z manualną skrzynią biegów)

- Wyposażenie biwakowe i kuchenne

- Campingi, hotele i pola biwakowe (zaplanowane)

- Wejścia do Parków Narodowych i Rezerwatów

- Prowadzenie grupy i opieka przewodnika

- Ubezpieczenie podróżne KL i NW

- Przeloty WAW - WDH - WAW
CENA NIE OBEJMUJE:

- Koszt wizy Namibijskiej (1080 NAD płatne na lotnisku w Windhoek)

- Wyżywienie (ok. 1200 zł/samochód), Paliwo (ok 1300 zł/samochód)

- Opcjonalne noclegi w bungalowach na campingach i w dodatkowych hotelach poza zaplanowanymi w programie (ok. 200 zł/pokój)

- Koszt testów PCR

- Wszelkie dodatkowe atrakcje np opcjonalna całodzienna wycieczka na pustynię Namib do Sandwich Harbour (przewodnik, permity, lunch) (ok 900 zł/os)

Poradnik uczestnika

wkrótce

Najbardziej popularną tutaj formą wypoczynku i zwiedzania są wycieczki objazdowe a dzięki bardzo dobrze utrzymanej sieci dróg szutrowych bardzo łatwo jest przemierzać otwarte przestrzenie. jest to także wymarzone miejsce dla współczesnych nomadów i podrózników ceniących sobie poznawanie kraju a nie siedzenie w jednym miejscu i sączenie przez dwa tygodnie drinków - nie, namibia jest wręćz stworzona do turystyki off-roadowej czyli do podróżowania z wykorzystaniem samochodów terenowych, które pozwalają na niesamowitą niezależność i satysfakcję. Oczywiście dla bezpieczeństwa naszej podrózy będziemy poruszać się w grupie kilku aut, samodzielnie je prowadząc pod opieka przewodnika z zespołu Globtroter4x4.
Impreza prowadzona jest w konwencji 'Self Driving' czyli samochody prowadzone są przez uczestników pod opieką polskiego przewodnika z zespołu 'Globtroter4x4'.
Trasa jest dobrana tak, aby można było zobaczyć najciekawsze miejsca Namibii wymagając od siebie minimum trudu. W miarę możliwości i warunków na naszej drodze, nie uciekamy także od odrobiny luksusu w postaci pobytu i posiłków w miejscowych lodżach wysokiej klasy, przeznaczonych dla europejskich turystów. Nie wymagamy znajomości techniki jazdy samochodem terenowym. W wyprawie mogą wziąć udział dzieci. Wyprawę będą prowadzili Witold Synowiec i Ewa Czajka
.

Dzień 1 – wieczorem wylot z Polski

Dzień 2 – przylot na lotnisko w Windhoek, pobranie samochodów, lunch, zakwaterowanie w hotelu, zakupy, wieczorne zwiedzanie miasta i powitalna kolacja w restauracji. Dzisiejszy dzień jest przeznaczony na zaznajomienie się z Namibią a także będzie dniem „technicznym”. Po pierwsze odbierzemy samochody, po drugie zrobimy zakupy w centrum handlowym a po trzecie chwilkę odpoczniemy po długim locie. No i najważniejsze, obejrzymy Windhoek, miasto, które szczyci się tym, że jest najczystszą stolicą w Afryce. Wieczór spędzimy w klimatycznej restauracji Joe’s Beer House próbując po raz pierwszy lokalnej kuchni.

dzień 3 - Windhoek - Spreetshoogte Pass - Solitaire - Sesriem - Soussvlei (Pustynia Namib) - Sesriem. Zaraz za miastem porzucimy asfalt i drogą przez przełęcz Kupferberg dojedziemy do najpiękniejszej przełęczy w Namibii, Spreetshoogte Pass. Po drodze spotkamy pierwsze afrykańskie zwierzęta czyli antylopy, hieny, dzikie świnie i być może gepardy. Po dotarciu do Sesriem przekroczymy granicę Parku Narodowego Naukluft i wjedziemy w najwyższe diuny świata, dochodzące do 300 m wysokości. W Pustynię Namib wjedziemy na odległość 80 km, aż do tajemniczego miejsca o nazwie Sossusvlei, gdzie w porze deszczowej wpływa i wysycha okresowa rzeka Tsauchab. Będziemy podziwiać czerwone wydmy, wchodzić na nie i obserwować zachód słońca. Na camping w Sesriem wrócimy już po zapadnięciu zmroku.

dzień 4 - Sesriem Canion - Solitaire - Gaub Pass - Kuiseb Pass - Walwis Bay. Rano, niedaleko Sesriem, zobaczymy niesamowity Sesriem Canion, wyżłobiony przez okresową rzekę Tsauchab. Nazwa 'Sesriem' pochodzi z dwóch języków: 'Ses' - po namasku 'sześć' a 'Riem' po buszmeńsku 'metr'. Kanion nazywa się więc 'Sześć Metrów' czyli tyle, ile jest wody w czasie pory deszczowej. Dalsza nasza droga będzie biegła wzdłuż pustyni Namib przecinając Park Narodowy Naukluft, mijając dwie przepiękne przełęcze Gaub i Kuiseb Pass, dojedziemy do Walwis Bay. Wieczorem zjemy kolację w restauracji nad brzegiem oceanu. Nocleg w hotelu.

dzień 5 - Walwis Bay - Sandwich Harbour - Swakopmund. Nocleg w hotelu. Dzisiejszy dzień to opcjonalna całodzienna wycieczka na wydmy pustyni Namib. Samodzielnie prowadząc samochody pojedziemy wzdłuż wybrzeża po plaży do zatoki Sandwich a następnie przez kilka godzin będziemy bawić się na wydmach trenując jazdę off-road po piasku. Dzień na diunach zakończy się pysznym lanczem pod wydmami a na wieczór dojedziemy do hotelu w Swakopmund. 

dzień 6 - Swakopmund - Hentiesbaai - Skeleton Coast - Springbok Gate. Nocleg w buszu. Dziś przemierzymy Wybrzeże Szkieletów. Na początku oglądamy Hentiesbaai, miasto szubienic, potem szukamy kolonii fok na Cape Cross i w końcu przekraczamy bramy Parku Narodowego Skeleton Coast. Oglądamy wraki statków, szkielety wielorybów, fok i uchatek, kąpiemy się w zimnym oceanie. Nocleg w buszu, za granicą Parku w okolicy Springbook Gate, w krainie górskich słoni i nosorożców.

dzień 7 - Springbok Gate - Palmwag - Sesfontein - Ugab River. Nocleg w buszu. Dzisiejszy dzień to przejazd przez Damaaraland. Oglądamy stary, kaiserowski Fort Sesfontein, w którym spożywamy lunch i kąpiemy się w basenie. Nocujemy w buszu w jednym z dopływów rzeki Ugab

dzień 8 - busz - wydmy Skeleton Coast. Dziś jest dzień prawdziwego off-roadu. Nie przejedziemy może dużej odległości ale będziemy jechać przez góry i pustynie na granicy Parku Narodowego Skeleton Coast wąskim szlakiem tak, aby dotrzeć do wiosek Himba, nie będącymi wioskami pokazowymi dla turystów. Zobaczymy (jeżeli będziemy mieli szczęście) dzikie pustynne słonie, żyrafy, stada zwierząt oraz kraale Himb a tłem dla tego wszystkiego będą przepiękne krajobrazy północnego Kaokolandu. Będziemy świadomi, ze jesteśmy w prawdziwej głuszy. Nocleg pod przepięknymi wydmami

dzień 9 - Busz - Hartmann's Valley - Marble Mine. Dziś jest kolejny dzień off-roadu. Dotrzemy w najdalej dostępny punkt Namibii jakim jest majestatyczna dolina Hartmann’a, zobaczymy niesamowity krajobraz kanionu rzeki Kunene oraz miniemy kultowe miejsca oznaczone kolorowymi beczkami jakimi są skrzyżowania dróg w kompletnej pustce: „red Drum”, blue Drum”, "yellow Drum" i „green Drum”. Cały czas będziemy poruszać się na obszarze północnego Kaokolandu i po minięciu przełęczy Jana Jouberta dojedziemy do noclegu przy kopalni marmuru na pięknym campingu prowadzonym przez lokalną społeczność kraalu Otmenje.

dzień 10 – Otmenje – Opuwo – Epupa Falls. Dziś wracamy powoli do „cywilizacji”. Jedziemy na północny wschód aby po całodziennej jeździe opuścić tereny plemiona Himba i dojechać do wodospadów Epupa Falls. Mijamy po drodze Opuwo, stolicę Kaokolandu gdzie możemy spotkać w supermarkecie Himby i Herero, które obok nas będą robiły zakupy kartami płatniczymi. Uzupełniamy zaopatrzenie i jedziemy główną drogę do wodospadów Epupa Falls, jednych z najładniejszych w Namibii. Nocleg na campingu przy wodospadach.

dzień 11 - Epupa Falls - Kunene River - Otjitotongwe. Krótki ale malowniczy odcinek wzdłuż rzeki Kunene pozwoli nam zagłębić się w najdalsze ostępy Kaokolandu i podziwiać pogranicze Angoli. Wyruszymy później niż zwykle bowiem spędzimy trochę czasu na podziwianiu Wodospadów oraz zakupy w lokalnym Craft Markecie gdzie sprzedawane są rękodzieła rzeczywiście wytworzone w okolicznych wioskach plemienia Himba. Nastepnie zobaczymy najwyższy wodospad w Namibii jakim jest Ruacana. Jeżeli jest dużo wody, a to zależy od dwóch zapór, jakie są zbudowane na rzece Kunene po stronie angolskiej, widok na kaskadę jest monumentalny. Następnie pięknym asfaltem dojedziemy do farmy gepardów w Otjitotongwe w okolicach Kamanjab. Jest to mały, prywatny ośrodek chroniący gepardy przed kłusownikami oraz farmerami gdzie będziemy mieć możliwość oglądania ich z bliska.. 

dzień 12 - Otjitotongwe - Okaukuejo. Dziś znów dzień odpoczynku. Dojeżdżamy do największego Parku Narodowego w Namibii, Etoshy. Spędzimy w nim kolejną noc tak aby na spokojnie móc przebywać wśród zwierząt licznie zamieszkujących ten bardzo duży obszar. Nocując na campingu w Okaukuejo mamy możliwość całonocnej obserwacji wodopoju położonego jest zaraz za granicą campu i obserwowania praktycznie wszystkich gatunków zwierząt z Parku.Nocleg na campie

dzień 13 – Okaukułejo - Windhoek. Ostatni nasz dzień w Namibii, wracamy do Windhoek. Po drodze zwiedzamy jeszcze farmę krokodyli oraz największy craft market w Namibii w Okahandji aby przed samym wylotem dokonać jeszcze zakupu pamiątek. Nocleg w hotelu.

dzień 14 – Zdajemy samochody i w ciągu dnia wylatujemy do Warszawy.

dzień 15 - Wyprawa kończy się w hali przylotów lotniska Okęcie w Warszawie

Zakwaterowanie

  • 4 noclegów w lodżach i hotelach
  • 7 noclegów w namiotach na campingach, 3 w buszu. Namioty 2 os. na dachu samochodu

Transport

Na całej trasie jeździmy wynajętymi samochodami samodzielnie je prowadząc, pilot wyprawy jedzie w oddzielnym samochodzie. Daje nam to pełną swobodę i niezależność.

Wyżywienie

W lodżach i hotelach mamy zapewnione śniadania. Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodne z jego potrzebami. Podczas noclegów na campingach dysponujemy kuchenkami i sprzętem turystycznym - będzie możliwość przygotowywania posiłków.

Przydatne wyposażenie

  • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
  • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze 
  • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
  • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
  • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Dobry środek odstraszający komary i inne owady, (mozna zakupić dobre środki na miejscu)
  • Polecamy zabranie torby podróżnej a nie walizki i. Torba ułatwia dostęp do bagażu w aucie. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie.
  •  nie ma potrzeby zabierania sprzętu campingowego - śpiwory, poduszki, naczynia itp. są zapewnione

Informacje zdrowotne

Namibia jest wolna od chorób tropikalnych i poza okresowo wystepująca malaria jest krajem bezpiecznym zdrowotnio. Kazdy uczestnik oczywiście powinien zabrać ze sobą podstawową apteczkę która poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólową i przeciwzapalną, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne.

Dokumenty

Przy wjeździe do namibii wymagana jest wiza,która możemy uzyskaćna lotnisku. jej koszt to 1080 NAD. Paszport powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy. Przy podrózy z dziećmi lub osobami niepełnoletnimi nalezy posiadać przy sobie notarialnie poświedczone i przetłumaczone na język angielski zgody rodziców lub prawnych opiekunów razem z aktem urodzenia (także w języku angielskim). Zaleca sie zrobienie ksera paszportu - strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

Pieniądze

Walutą obowiązującą w Namibii jest Dolar Namibijski NAD (1 PLN = 0,27 NAD). Równolegle mozna płacić południowoafrykańskimi Randami (1 NAD = 1 ZAR). Z Polski zabieramy dolary amerykańskie (na wymianę) ale bardziej preferujemy trzymanie i pobieranie gotówki z karty (Afryka preferuje system Visa, Master i Maestro także działa ale w mniejszej ilości punktów). Namibia jest nowoczesnym państwem, w każdym większym mieście, osadzie lub na stacjach benzynowych znajdują się bankomaty, praktycznie w każdym sklepie mozna płacic kartą, nawet karta debetową i "płaską". Gotówkę zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane gdzies głębiej. Pamietajcie także, że nie można polegać na jednej karcie więc najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. .Aby zagwarantować wypozyczenie auta, kierowca będzie potrzebował wypukłej karty krdytowej. .

Internet

W hotelach i lodżach z reguły jest bezpłatne wi-fi. Można bez problemu zakupić lokalną kartę GSM i uzywać jej w większej części wyjazdu. W rejonach odddalonych,w buszu i na pólnocy Namibii dostepu do internetu nie będzie.

Napięcie

Napięcie elektryczne 220 V/ 50 Hz. Wtyczki typu D i M. Potrzebna przejściówka.

Kod Imprezy: NAM09/202

Zgłoszenia i więcej informacji: michal.synowiec@globtroter4x4.pl

Wyprawa przeznaczona jest dla każdego, kto nie czuje obawy przed spaniem w namiocie dachowym i godzi się na dotarcie do najciekawszych miejsc północnej Namibii z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej oraz jest otwarty na prawdziwą przygodę. Nie mamy wymagań specjalnych dla uczestników wyjazdu

- wizyta na najpiękniejszej przełęczy w Namibii - Spreetshoogte

- zwiedzanie stolicy kraju - Windhoek

- wizyta w Sossusvlei i Deadvlei - ikonicznych miejsc które kzdemu na świecie kojarzą się jednoznacznie z Namibią

- wizyta w legendarnej ciastkarni i spróbowanie jedynej w Namibii szarlotki w Solitaire, małym roadhaosie położonym w środku niczego

- przekroczenie Zwrotnika Koziorożca w Parku Narodowym Naukluft

- jazda po bardzo wysokich wydmach w okolicach Sandwich Harbour

- wizyta w parku Narodowym Dorob i obserwacja wędkarzy łowiących ryby z brzegu

- noclegi w buszu wśród welwiczii i kanionów rzek morficznych północnej Namibii

- wizyta w Hartmann's Valley - najpiękniejszej dolinie północnej Namibii

- oglądanie Wodospadów Epupa i Ruacana

- wizyty w wioskach Himb, nie tych pokazowych a tych prawdziwych

- nocleg na farmie gepardów i czochranie tych przesympatycznych kotków

- wizyta w parku Narodowym Etosha i podziwienie zwierząt

- oglądanie krokodyli na farmie (jednego będziemy głaskać po brzuchu)

- próbowanie przepysznych namibijskich steków przygotowywanych na ognisku

Polecane

Australia Canning Stock Route 2025

Start wyprawy: 2025/05/30 - Koniec wyprawy: 2025/06/30

Canning Stock Route to najtrudniejsza i najdłuższa trasa off-roadowa po Australii. Przejechaliśmy ją raz, przejechalismy drugi i trzeci - przejedziemy i kolejny. Zapraszamy na kameralną, wymagającą i ekscytującą wyprawę …

Libia 4x4 - jesień 2024 - wulkan Waw Namus i Murzuq - własnym autem

Start wyprawy: 2024/10/26 - Koniec wyprawy: 2024/11/16

Libia. Prawdziwa głęboką Sahara. W listopadzie 2008 odbyliśmy pierwszą, zapoznawczą podroż aż pod Murzuq, nastepnie w kolejnych latach, aż do Arabskiej Wiosny jeździliśmy tam co roku na regularne wyprawy. W maju tego …