Śladami Rhodesa (RPA i Zimbabwe)

Początek: 2019/03/01 - Koniec: 2019/03/12

wycieczka - co to jest? dowiedz się więcej

Kapsztad - Park Krugera -Johannesburg - Pretoria - Wodospady Wiktorii

Cecil Rhodes był niewątpliwie ważną postacią historii Afryki Południowej. Zabierzemy Was na wycieczkę jego śladami czyli tam, gdzie XIX w nowoczesność wchodziła w zastaną rzeczywistość Afryki.


Plan podróży

Dzień 1

Wylot z Polski

Dzień 2

Kapsztad (ok 100 km).

Przylot następnego dnia rano. Kapsztad regularnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą  destynację turystyczną nie tylko w Afryce, ale również na świecie. Jest oceniane jako jedno z najpiękniejszych miast świata. Otoczone wspaniałymi górami o niepowtarzalnych kształtach , położone nad dwoma oceanami: Indyjskim i Atlantyckim Kapsztad imponuje różnorodnymi stylami architektonicznymi: holendersko-przylądkowym, wiktoriańskim, secesyjnym, neogotyckim, malajskim, muzułmańskim oraz współczesnymi wieżowcami ze stali i szkła,  tworząc zupełnie wyjątkową i niespotykaną mozaikę wielu kultur i światów. Wszystko to w otoczeniu wspaniałej tropikalno- śródziemnomorskiej roślinności oraz występującej tam unikalnej strefy biotycznej - Fynbos, Przylądkowe Królestwo Florystyczne (Cape Floral Kingdom CFK) charakteryzujące się nadzwyczaj bogatą florą, w 75% endemiczną. Szacuje się że rośnie tu aż 8700 gatunków.

Nad Kapsztadem dominuje jedna z najstarszych gor świata –  Góra Stołowa, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na całe miasto, zatokę Table Bay i Ocean Atlantycki, łańcuch gór tworzących Przylądek Dobrej Nadziei,  a także na Zatokę Fałszywą. Wjeżdżamy na nią kolejka linowa (dzień wjazdu na gorę uzależniony jest od pogody), przejeżdżamy przez historyczną część Kapsztadu zatrzymując się przy: Zamku Dobrej Nadziei, Ratuszu Miejskim, Placu Grande Parade i głównej ulicy Adderley. Następnie spacerujemy po wspaniałych  Ogrodach Kompanii Indyjskiej, przy których znajdują sie budynki Parlamentu, i rezydencja Prezydenta RPA :Tuinhuis. Nieopodal  zatrzymujemy sie na sesję zdjęciową w bajecznie kolorowej dzielnicy malajskiej, Bo-Kaap. Kolacja i nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 3

Kapsztad - Stellenbosch (250 km). 

Po śniadaniu wyjazd na jedną z najbardziej urokliwych krajobrazowo tras w Afryce: szlakiem winnym do miasteczka uniwersyteckiego Stellenbosch, znanego z unikalnej holendersko - przylądkowej architektury, uniwersytetu oraz dębowych alei. Stellenbosch jest również centrum produkcji win Afryki Południowej. Miasto otoczone jest malowniczymi dolinami wśród niezwykłych pasm górskich, gdzie znajdują się najlepsze farmy winne na kontynencie afrykańskim. Wizyta w jednej ze znanych winnic, połączona z degustacją produkowanych tam win. Po południu powrót do Kapsztadu i rejs z szampanem po zatoce Granger Bay. W świetle zachodzącego słońca, możemy obserwować panoramę Kapsztadu, Gore Stolowa, Signal Hill, i nadmorskie dzielnice : Sea Point ,Clifton czy ekskluzywne Bantry Bay W przypadku pogody nie pozwalającej na odbycie rejsu, wizyta w akwarium Dwóch Oceanów w Waterfront. Kolacja w restauracji w tętniącym nocnym życiem kompleksie Waterfront w otoczeniu ogromnych statków i luksusowych jachtów, wśród  eleganckich sklepów i setek restauracji. Nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 4

Kapsztad - Przylądek Dobrej Nadziei (250 km). 

Zaczynamy dzień od wycieczki wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich: Clifton Beach i Camps Bay do maleńkiego  portu rybackiego w Hout Bay, skąd płyniemy statkiem na wyspę fok: Duiker Island. Zobaczymy tam setki tych przyjaznych zwierząt, bawiących sie na falach lub wygrzewających sie na skalistych zboczach wysepki. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych - Chapman’s Peak (10 km drogi wykute w stromych zboczach góry) do Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei. Przylądek jest jednym z najciekawszych odcinków wybrzeża, gdzie spotykają się dwa prądy morskie: ciepły Igielny i zimny prąd Benguella, co sprawia że przy pełnym słońcu można zauważyć różne odcienie wody, jakby dwóch różnych oceanów. Wracamy z przylądka przez wiktoriańskie miasteczko Simonstown gdzie na plaży Boulders osiedliły sie pingwiny afrykańskie. Kolacja i nocleg w hotelu w Kapsztadzie. 

Dzień 5

Kapsztad - Johannesburg - White River (380 km). 

Wcześnie rano wyjazd na lotnisko, następnie przelot do Johannesburga. Przejazd w kierunku Parku Krugera. Oglądamy typową sawannę płaskowyżu środkowo afrykańskiego. Gdy jednak zjeżdżamy poniżej 1600 metrów nad poziomem morza zaczynają się skaliste góry z przełęczami i dolinami opadających w kierunku Parku Krugera i Mozambiku.

Kolacja i nocleg w hotelu przy Parku Krugera. 

Dzień 6

Safari w Kruger Parku (250 km). 

Około godz 06:30 rozpoczynamy safari otwartymi samochodami terenowymi w Parku Krugera, zatrzymując się później w jednym z obozów na śniadanie (suchy prowiant). Rezerwat ten jest największym parkiem narodowym Afryki Południowej. Rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo na północy, do Rzeki Krokodylej na południu i pokrywa powierzchnie 20 tys. km2. Zidentyfikowano tutaj ponad 500 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków. Jest on najbardziej uniwersalnym rezerwatem afrykańskim, w którym występują prawie wszystkie gatunki zwierząt kontynentu, a zatem również "Wielka Piątka", czyli pięć najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki - słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Kolacja i nocleg w hotelu przy Kruger Parku.

Dzień 7

Panorama Route – Kanion rzeki Blyde (490 km). 

Po śniadaniu wyjazd na jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce: "Panorama Route" w Górach Smoczych. Obejrzymy wspaniałe krajobrazy górskie tej krawędzi płaskowyżu afrykańskiego, który opada tu gwałtownie tworząc ciekawe  formacje skał  jak „Blyde River Canyon” - jeden z najgłębszych kanionów na świecie, słynne - "Three Rondavels" - trzy szczyty uformowane w kształcie okrągłych chat plemienia Xhosa, jak również "Bourke's Luck Pot Holes" - spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde. Zobaczymy też Okno Boga - "God's Window"- które zawdzięcza swoją nazwę bezkresnym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Potem krótka sesja fotograficzna przy którymś z licznych wodospadów i po zwiedzeniu miasteczka pierwszych poszukiwaczy złota, Pilgrims Rest, wracamy do Johannesburga. Kolacja i nocleg w hotelu w Johannesburgu. 

Dzień 8

Przelot Johannesburg - Wodospady Wiktorii w Zimbabwe.

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Zimbabwe. Jeden z najwspanialszych wodospadów świata, Wodospad Wiktorii, leży na rzece Zambezi, które stanowi granicę między Zambią, a Zimbabwe. W najszerszym miejscu wodospad mierzy 1690 m Już w odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu na wysokość 300 m chmurę pyłu wodnego. Z daleka słychać łoskot przetaczającej się wody. Tubylcy nazywają wodospad Mosi-oa-Tunja co znaczy „dym, który grzmi”. Wodospad Wiktorii jest zaliczany do 7 cudów natury świata znajdujących sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem rejs o zachodzie słońca przy drinkach alkoholowych (wliczone w cenę) po rozlewiskach rzeki Zambezi. Urzekający zachód słońca wśród kąpiących się słoni i rozleniwionych hipopotamów ziewających ostentacyjnie na widok zbliżającego się statku pozostanie na pewno na długo we wspomnieniach. Kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 9

Wodospady Wiktorii - Zimbabwe.

Dzień przeznaczony na skorzystanie z imprez fakultatywnych (dodatkowo płatne):- HIT programu: całodniowy wyjazd do Botswany do rezerwatu Chobe (safari łodzią i po południu w samochodach 4x4 wraz z lunchem) ok. 180 USD/os. W tym najciekawszym w Botswanie Parku - królują słonie. Lokalna populacja imponujących olbrzymów należy do największych na świecie. Obserwacja z łodzi niepoliczalnych stad słoni, kąpiących się i przeprawiających przez rzekę oraz setki antylop i bawołów pasących się na wyspach rozlewisk rzeki to niepowtarzalny widok prawdziwej, dzikiej Afryki.

Pozostałe zajęcia fakultatywne do wyboru:

 • Lot helikopterem nad wodospadami – nazywany lotem aniołów od słynnego powiedzenia szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstona, który odkrył wodospady w 1855 roku i wówczas powiedział o nich: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”.
 • Karkołomny spływ pontonami przez przełomy rzeki Zambezi. Okolice Wodospadu Wiktorii na rzece Zambezi słyną z najlepszego i zarazem najtrudniejszego spływu pontonowego na świecie. Rzeka Zambezi uznawana jest przez entuzjastów raftingu i kajakarstwa za jedną z dziesięciu najlepszych rzek nadających się do uprawiania tego rodzaju sportu. Spływ po Zambezi sklasyfikowany został przez Brytyjski Związek Canoe jako 5 w 6 stopniowej skali trudności.  Cały spływ jest filmowany i dyski DVD są sprzedawane uczestnikom spływu.
 • Spacer z młodymi lwami w buszu. (wliczone śniadanie)
 • Safari na słoniach i sesja zdjęciowa z tymi łagodnymi olbrzymami (wliczone śniadanie lub lunch)
 • 111 metrowy skok bungee z mostu nad Zambezi 

 Kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 10

Wodospady Wiktorii - Johannesburg.

Rano wizyta w rezerwacie Wodospadów Wiktorii od strony Zimbabwe . Spacerujemy ścieżka, która wiedzie do kolejnych punktów widokowych. Szlak prowadzi od "Diabelskiej Katarakty" do najdalej wysuniętego tarasu widokowego zwanego "Niebezpiecznym Punktem",  gdzie Zambezi wypływa  ze szczeliny wodospadu poprzez kolejne 7 przełomów w bazaltowym plateau. Unosząca sie stale nad wodospadem  chmura wody stworzyła pośród suchej sawanny wilgotną, wiecznie zieloną oazę, las deszczowy z drzewami hebanowymi, figowcami, dzikimi oliwkami i palmami daktylowymi, licznymi lianami, pnączami i efektownymi paprociami. Zwiedzanie kończymy przy moście łączącym brzegi Zimbabwe i Zambii , gdzie przybywają śmiałkowie z całego świata, by zawieszeni na linie, z okrzykiem "bungee!" spadać 111 metrów w dół.  Po wizycie w Wodospadach transfer na lotnisko i powrót do Johannesburga. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 11

Johannesburg - Pretoria - (200 km).

Johannesburg – legendarne Zlote Miasto (Egoli).  To największe miasto w RPA i główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Wśród afrykańskich miast uchodzi za prawdziwego giganta, a tutejsze hotele, restauracje i sklepy cieszą się opinią najlepszych na kontynencie. Rano  wyruszamy na przedmieścia Johannesburga do prywatnego rezerwatu lwów: Lion Park. Z pojazdów 4x4 obejrzymy tu z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, gepardy, likaony oraz rzadko spotkane gatunki antylop. Po krótkim safari, zdjęcia i zabawa z małymi lwiątkami  i karmienie oswojonych żyraf. Następnie przejazd przez Johannesburg: historyczne centrum z najstarszymi, kolonialnymi (koniec XIX, początku XX wieku) budynkami, pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 125 lat: Rada Miejska w świetnie zachowanym stylu Edwardian , Rand Lords Club, budynki Giełdy i spacer po słynnej Hollard Street, gdzie mieszczą się historyczne siedziby dyrekcji największych firm kopalnianych w RPA. Zobaczymy również jedna ze starych kolonialnych, mieszkalnych dzielnic miasta i wspaniale prywatne rezydencje ,otoczone tropikalnymi ogrodami, jak również bardzo nowoczesna  handlowo-komercyjna dzielnice Sandton, która może pochwalić sie wyjątkową, nowoczesna architektura, niespotykaną nigdzie w Afryce. W drodze do Pretorii wizyta w hurtowni afrykańskiej sztuki ludowej, gdzie w wyjątkowo atrakcyjnych cenach można zakupić dobrej jakości rzeźby, maski, biżuterię, diamenty, skóry dzikich zwierząt z certyfikatami i możliwością wysyłki do Polski. Pretoria – stolica kraju  położona 50 km od Johannesburga jest urokliwym, eleganckim miastem, przyciągającym monumentalna architektura starych budowli oraz pięknymi ogrodami, parkami I wspaniałym subtropikalnym klimatem. W Pretorii oglądamy (bez wchodzenia do obiektów) historyczne centrum miasta: Dom Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz monumentalne Budynki Unii Afrykańskiej, gdzie urzęduje Prezydent i Parlament RPA, położone na wzgórzu i otoczone malowniczymi ogrodami, z których podziwiamy niekończącą sie panoramę całego miasta. Po południu przejazd na lotnisko w Johannesburgu. Wieczorem wylot do Polski.

Dzień 12

Przylot do Polski


Cena

11.200 zł/os + ok 3000 zł bilet lotniczy


Cena obejmuje

 • 9 noclegów w pokojach 2 os. w hotelach 3-4* Zakwaterowanie po godz 14.00 !!
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
 • program turystyczny,
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszych grupach mini busem,
 • obsługę polskiego pilota podczas trwania całej wycieczki,
 • opłaty wstępów do parków i zwiedzanych obiektów wymienionych w programie


Co nie obejmuje

 • przelotu na trasie Kapsztad - Johannesburg, ok. Euro 100 (może ulec zmianie)
 • przelotów do Wodospadów Wiktorii, Euro 350 (może ulec zmianie)
 • zajęć fakultatywnych w Victoria Falls,
 • napoi chłodzących i alkoholowych, (za wyjątkiem wymienionych w progamie)
 • lunchów
 • napiwków prywatnych
 • ubezpieczeń zdrowotnych
 • ubezpieczeń od zniszczenia bagażu
 • opłat wizowych (mogą ulec  zmianie):   Zimbabwe US $ 30 - wiza jednokrotna, $ 45 wielokrotna


Zgłoszenia

michal.synowiec@globtroter4x4.pl

kod wycieczki: RH 02/2019


Polecane

Tunezja 4x4 - październik 2019

Start wyprawy: 2019/10/19 - Koniec wyprawy: 2019/11/02

Tunezja. Najbliższa i najłatwiejsza do zdobycia "piaskownica" w pobliżu Polski

Namibia 4x4 - Sylwester 2019 w Afryce

Start wyprawy: 2019/12/27 - Koniec wyprawy: 2020/01/10

Wyprawa przeznaczona jest dla każdego, kto nie czuje obawy przed spaniem w namiocie dachowym i godzi się na dotarcie do najciekawszych miejsc północnej Namibii z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej or…