Pomagamy innym

Szanowni Państwo, 


Organizując wyprawy 4x4 podróżujemy praktycznie po całym świecie. W czasie naszych wyjazdów spotykamy się z różnymi sytuacjami dotyczącymi ludzi mieszkających w wioskach i osadach zagubionych z dala od cywilizacji XXI w. Staramy się nie być ślepi i głusi na potrzeby tych ludzi zwłaszcza w rejonach, gdzie nędza, brak higieny, brak podstawowych środków do życia oraz kompletna niemoc i brak wiary na polepszenie warunków życia prowadzą do idywidualnych tragedii. Nasza pomoc nie jest może wielka i nie jest celem większości wypraw. Jednak w miarę naszych możliwości w czasie podóży staramy się pomagać tym najbardziej potrzebującym oraz zawsze zwracamy uwagę na godność człowieka gdziekolwiek by on nie mieszkał i czym się nie zajmował. To nie wymaga wielkich kosztów, nakładów, przygotowań i wyrzeczeń.

Udzielamy prostej pomocy przedmedycznej, dzielimy się nadmiarowym jedzeniem, rozdajemy cukerki i słodycze dzieciom oraz ... rozdajemy zwykłe serdeczne uśmiechy, jakimi można obdarzyć spotkanego człowieka z zagubionej wioski w buszu, na pustyni czy w tajdze. Jest to o tyle ważne, że poruszamy się przeciaż samochodami za których wartość można by kupić zapasy żywności dla kilku wiosek w Afryce, Indiach, na Ukrainie lub Syberii na długi czas - a ci ludzie są tego świadomi....

Często spotykamy także innych, białych podróżników, którzy totalnie odgradzają sie szybami swoich Toyot, Mercedesów czy Nissanów od lokalnych mieszkańców, zakurzając im świat oraz fotografując bez zgody z okien swych samochodów. Staramy się unikać takich sytuacji wiedząc, że nie na tym ma polegać poznawanie świata.

Jeżeli ktoś z Was chciałby włączyć się szerzej w pomoc innym ludziom, polecamy waszej szczególnej uwadze ośrodki i instytucje pomocowe prowadzone przez Polaków w różnych regionach świata:

www.mpunde.net - polska misja katolicka w Mpunde w Zambii. Celem działalności tej misji jest niesienie pomocy medycznej plemionom BaLenije i BaLamba oraz nauka szkolna dla ponad tysiąca dzieci. 

www.misja-kamerun.pl - polska misja w Bertua w Kamerunie prowadzona przez o.Dariusza Godowę, miłośnika off-roadu. Misja zajmuje się szkolnictwem, przygotowaniem do zawodu oraz poprawą kultury życia i bycia okolicznych plemion. 

Michał Synowiec