wspomnienia Małgosi Trudzińskiej

Ekspedycja w gronie rodzinnym przez nieprzewidywalną i dziką Namibię (Afryka Płd.) z okazji 50 urodzin Adama, zorganizowana pod patronatem Globtroter4x4 w dniach 27.01 – 22.02.2017r. to sensu stricte niezapomniana podróż życia.

Stolica Namibii - Windhoek powitała naszą ekspedycję upragnionym gorącym słońcem. W garażu Bushlore Africa czekały na nas przygotowane do wojaży białe rumaki - terenowe Toyota Land Cruiser.

W toku wyprawy liczne atrakcje to m.in.: Podziwianie drogi mlecznej na gwieździstym niebie na farmie Rooisand (obserwatorium). Relaks w magicznym La Mirage Desert Lodge&Spa położonym na środku najstarszej pustyni świata. Lot balonem o wschodzie słońca. Uroczysta kolacja urodzinowa na wydmach. Quivertree Forrest. Zwiedzanie Kolmanskop – miasto zasypane przez pustynię w którym wydobywa się diamenty. Luderitz i fale Oceanu Atlantyckiego rozbijające się o balkon naszej sypialni. Lunch w Knaan Naankuse Desert Retreat a w tle podziwianie leopardów wygrzewających się na diunach. Safari na Pustyni Namib Naukluft Park i nasze zmagania z diunami o wysokości ponad 300 m n.p.m. Zwiedzanie Walvis Bay, Swakopmund. Wraki statków wzdłuż Wybrzeża Szkieletów w Parku Narodowym Skeleton Coast. Podziwianie fok w Rezerwacie w Cape Cross. Koczowanie na łonie natury w buszu bez dostępu do cywilizacji - Damaraland. Germański fort w Sesfontein. Odwiedzanie wiosek plemion Himba, Herero oraz plemion buszmeńskich Ngambwe. Przejazd przez Kaokoland, w tym nocleg przy granicy z Angolą, Marienfluss i pokonanie jednej z najniebezpieczniejszych dróg świata przez półki skalne przełęczy Van Zyll. Najpiękniejsze widoki to wodospady Epupa Falls (38) przy granicy z Angolą, które rozciągają się  na całej szerokości dolnego biegu rzeki Kunene. Na farmie Otjitotongwe czochranie futra mruczących gepardów (najszybszy drapieżny kot na świecie, prawdziwy fenomen natury). Podziwianie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku w Etosha NP – safari. Można zobaczyć tu m.in.: zebry, strusie, springboki, słonie, żyrafy, hipopotamy, nosorożce, antylopy gnu, oryksy, impale, hieny, lwy, gepardy, lamparty. Najciekawsze miejsca w parku to oświetlone w nocy kryjówki nad wodopojami. Odwiedzają je w nocy dzikie zwierzęta. Park Narodowy Waterberg to park z płaskowyżem położony w centralnej części Namibii. Płaskowyż Waterberg jest trudno dostępny, wobec czego we wczesnych latach siedemdziesiątych powstał program przeniesienia tam kilku z zagrożonych gatunków dzikich zwierząt w celu ochrony przed drapieżnikami oraz kłusownikami… .

Trudno sobie wyobrazić, aby podczas tak niebezpiecznej wyprawy nie towarzyszył nam wykwalifikowany, profesjonalny przewodnik terenowy Michał Synowiec, który zachwycał nas swoją znajomością historii oraz praktyczną wiedzą podróżnika i doświadczeniem globtrotera. W sposób ciekawy i ekscytujący opowiadał nam o lokalnej kulturze, zwyczajach panujących na danym terenie oraz przeżytych przygodach podróżniczych. Wielokrotnie  w chwilach grozy, kiedy puszczały nam nerwy, ze stoickim spokojem mobilizował nas i zachęcał do pokonywania nowych wyzwań oraz kolejnych etapów podróży.

Osobiście byliśmy pod ogromnym wrażeniem, kiedy nasz „szeryf” bezinteresownie, z pełnym zaangażowaniem organizował pomoc humanitarną i przed-medyczną dla chorych i potrzebujących dzieci z plemienia Himba. Wykazał się perfekcyjną znajomością obyczajów i potrzeb rdzennych plemion Himba i Herero.

Pan Michał Synowiec to podróżnik z pasją. Jest osobą empatyczną, ambitną i otwartą na nowe wyzwania. Sprawnie i elastycznie odnajduje się w nowych, nieznanych okolicznościach i otoczeniu. Łatwo nawiązuje kontakty interpersonalne w każdej szerokości geograficznej. Dzięki niemu wróciliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi z wyprawy a nieprzewidywalna i dzika Afryka stała się nam bliska. Serdecznie dziękujemy za wspólne emocje i wsparcie.

Małgorzata Trudzińska

Krzysztof Trudziński

Konin, dnia 01.03.2017 roku.