Kurdystan - 04.2022

Początek: 2022/04/06 - Koniec: 2022/04/13

wycieczka - co to?

Rezerwuj termin

Poleć znajomemu

Cena

5600 zł/os
CENA OBEJMUJE:

- zakwaterowanie

- transport lokalny

- wyżywienie (śniadania, kolacje/lunche)

- płatne wejścia do atrakcji

- lokalni przewodnicy i przewodniczka z Polski

- ubezpieczenie

- składka TFG

CENA NIE OBEJMUJE:

- Przelotów do Erbilu i z powrotem

Poradnik uczestnika

Wyprawa pilotażowa, prowadzona przez Michalinę Kupper, polską przewodniczkę po Bliskim Wschodzie i animatorkę pomocy humenitarnej dla Kurdystanu. Wyprawa kameralna, zabieramy ze soba grupę liczącą maksymalnie 6 osób. Zostały jeszcze 3 wolne miejsca

06.04 - Wylot z Warszawy,

07.04 - przylot w nocy do Erbilu, nocleg w mieście. Nastepnie jedziemy do miasteczko Akre - znanego z celebracji Newrozu. Jego najstarsza, starożytna część tzw. "skalne miasto" wraz z pozostałościami świątyni chrześcijańskiej i zoroastriańskiej, położone wysoko na wzgórzach ponad współczesnymi zabudowaniami. Wspinaczka na szczyt, gdzie leżało kiedyś starożytne miasteczko. Nocleg w Akre.

08.04 - Przejazd do Barzanu, lekki trekking pięknym akweduktem z lagunową wodą. Wizyta w muzeum ludobójstwa Kurdów. Spacer w hobbiciej dolinie i spotkanie z lokalną ludnością. Nocleg w Barzanie.

09.04 - Przejazd do jeziora Dukan i rejs po jeziorze. Podczas rejsu oglądamy grobowce zoroastriańskie wykute w klifie, 8 metrów powyżej ziemi, "ukryte" w górach. Lekki trekking do jaski. Nocleg w Ranja

10.04 - Całodniowa wycieczka do Rawanduz, przepięknego kanionu połozonego w okolicach Erbilu

.

11.04 - Wyruszamy na zachód. Reliefy asyryjskie, Alkusz. Nocleg w Duhok Przyjazd do Lalish - najważniejszej jazydzkiej świątyni, będącą jednocześnie wsią. Khanke nad Tygrysem, wizyta u rodziny Jazydów. Powrót do Erbilu.

12.04 - Późniejsza pobudka, zwiedzanie Erbilu. Bazar, meczet, cytadela wybudowana pierwotnie przez Asyryjczyków.

13.04 - wylot o 3.40 z Erbilu, przylot o 9.30 do Warszawy

Kurdystan (arab. کردستان – Kurdistān, kurd. كوردستان – Kurdistan), pełna nazwa: Region Kurdystanu (arab. إقليم كردستان – Iqlīmi Kurdistān, kurd. هەرێمی كوردستان – Herêmî Kurdistan) – autonomiczna jednostka administracyjna będąca federalnym podmiotem Iraku. Kurdystan znajduje się na północy tego kraju i obejmuje jego trzy prowincje w całości (As-Sulajmanijja, Dahuk i Irbil) i trzy częściowo (Dijala, Niniwa i Kirkuk). Stolicą autonomii jest Irbil, zwany po kurdyjsku Hewlêr.

Historia

Kurdyjski region autonomiczny został początkowo utworzony w 1970 roku w wyniku porozumienia iracko-kurdyjskiego. W praktyce autonomia ta była fikcyjna aż do roku 1991, kiedy to w wyniku przegranej przez Irak wojny w Zatoce Perskiej ustanowiono na północy i południu kraju strefy wyłączone dla lotnictwa irackiego. Do października 1991 roku siły kurdyjskie wyparły wojska irackie z Kurdystanu, ustanawiając de facto niezależne państwo kurdyjskie (nigdy jednak nie ogłoszono niepodległości Kurdystanu). Władzą w regionie podzieliły się dwie konkurujące ze sobą partie: Demokratyczna Partia Kurdystanu (Mustafy Barzaniego) i Patriotyczna Unia Kurdystanu (Dżalala Talabaniego).

Po wojnie z 2003 roku i ustanowieniu nowych władz irackich, podpisano nowe porozumienia z władzami kurdyjskimi. Nowa konstytucja Iraku z 2005 roku usankcjonowała istnienie Kurdyjskiego Rządu Regionalnego posiadającego pełną wewnętrzną autonomię na obszarze Kurdystanu oraz przekazywanie Kurdom 20% zysków z wydobycia ropy w polach naftowych Iraku. 7 kwietnia 2005 parlament Iraku wybrał na urząd prezydenta kraju Dżalala Talabaniego. W latach 2014–2018 prezydentem Iraku był inny kurdyjski polityk – Fu’ad Masum. Region kurdyjski uznał zwierzchnictwo Iraku, ale de facto budował samodzielne państwo, a na granicach regionu z resztą kraju wyznaczono przejścia graniczne.

Region Kurdystanu, w odróżnieniu od reszty Iraku był obszarem spokojnym i dobrze prosperującym gospodarczo. Po wybuchu sunnickiej rebelii w 2014 roku i ogłoszeniu przez dzihadystów Państwa Islamskiego na północy Iraku i wschodzie Syrii, Kurdowie opanowali opuszczony przez armię rządową region Kirkuku, do którego rościli sobie pretensje. Rząd Iraku, oskarżając autonomię kurdyjską o wsparcie dżihadystów, zaprzestał przekazywania Kurdystanowi dochodów z ropy naftowej, przez co Kurdowie wycofali ministrów z koalicyjnego rządu Iraku.

Armia kurdyjska (tzw. peszmergowie) skutecznie odparła ataki Państwa Islamskiego i aktualnie sprawuje pełną kontrolę nad niemal całym północnym Irakiem.

We wrześniu 2017 r. prezydent Kurdystanu Masud Barzani ogłosił zamiar zorganizowania referendum w sprawie niepodległości. 25 września 2017 roku odbyło się referendum niepodległościowe, do którego uprawnionych było 4,58 mln mieszkańców. Frekwencja wyniosła 72,16%, za niepodległością zagłosowało 92,7% wyborców. Chociaż sam rząd kurdyjski podkreślał niewiążący i konsultacyjny charakter referendum, Irak uznał je za pretekst do zaostrzenia kursu wobec autonomii kurdyjskiej. Krótko po referendum iracka armia i szyickie milicje po kilkudniowej kampanii opanowały większość terenów, które Kurdowie zdobyli w trakcie kampanii przeciwko ISIS. Wobec zakończenia wojny z ISIS, USA poparły rząd iracki i integralność terytorialną państwa.

Iracka inwazja wywołała konflikt pomiędzy kurdyjskimi ugrupowaniami. PUK skrytykowała referendum jako przyczynę irackiej inwazji, w odpowiedzi DPK oskarżyła ją o zdradę i wycofanie się bez walki z terenów okupowanych w Iraku.

Nie mamy żadnych wymagań do uczestników

Polecane

Libia 4x4 - wiosna 2025 - Akakus i Ubari - własnym autem

Start wyprawy: 2025/02/28 - Koniec wyprawy: 2025/03/22

Libia. Prawdziwa głęboką Sahara. W listopadzie 2008 odbyliśmy pierwszą, zapoznawczą podroż aż pod Murzuq, nastepnie w kolejnych latach, aż do Arabskiej Wiosny jeździliśmy tam co roku na regularne wyprawy. We wrześniu …

Australia Canning Stock Route 2025

Start wyprawy: 2025/05/30 - Koniec wyprawy: 2025/06/30

Canning Stock Route to najtrudniejsza i najdłuższa trasa off-roadowa po Australii. Przejechaliśmy ją raz, przejechalismy drugi i trzeci - przejedziemy i kolejny. Zapraszamy na kameralną, wymagającą i ekscytującą wyprawę …