Algieria - Tamanrasset i Djanet - styczeń 2024

Początek: 2024/01/14 - Koniec: 2024/01/27

wycieczka - co to?

Rezerwuj termin

Poleć znajomemu

Cena

8950 zł/os - 1950 EUR/os
CENA OBEJMUJE:
 • Przelot Algier – Tamanrasset;  Djanet – Algier
 • Pełne wyżywienie (BLD) od przylotu do Djanet do wylotu do Algieru, herbatki, pieczenie chleba, przyrządzanie posiłków
 • Transport samochodem terenowym z kierowcą (3 os w aucie), paliwo, zezwolenia na wjazd do Parku Narodowego
 • Opieka przewodnika z Polski lub Francji
 • Noclegi od przylotu do Djanet do wylotu do Algieru, jeden nocleg w hotelu w Djanet
 • Wyposażenie campingowe, namioty, materace
 • Uczta pożegnalna na pustyni
 • Formalności wjazdowe, zaproszenie, rejestracja turystyczna
 • Ubezpieczenie podróżne 40.000 EUR kosztów leczenia, ewakuacji i poszukiwań
CENA NIE OBEJMUJE:
 • Przelotu do Algieru i z Algieru (ok 1000-2000 zł z Warszawy)
 • Kosztu wiz
 • Wyżywienia w Algierze
 • Pamiątek, napiwków i dobrowolnych podarunków

Poradnik uczestnika

Wyprawa jest prowadzona na obszarze pustynnym gdzie nie ma hoteli ani stałych obozowisk dla turystów.. Noclegi będą organizowane na pustyni w zakładanych dla nas obozowiskach, każdorazowo w innym miejscu. Woda do codziennego mycia będzie dostępna  ale w ograniczonej ilości. Prysznic będzie dostepny tylko w Djanet. Toalety w stylu ekologicznym czyli przy użyciu saperki i za wydmą. Hotele w Djanet są standardu algierskiego więc nie można ich porównywać do europejskich.

Zabieramy ze sobą:

 • Śpiwór, prześcieradło
 • Przybory do mycia i osobistej higieny
 • Okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, filtry przeciwsłoneczne
 • Lekkie i przewiewne ubrania, koszule z długim rękawem i długie spodnie, sandały lub lekkie buty trekkingowe
 • Lekki polar i czapka (wieczory mogą być chłodne)
 • Solar do ładowania baterii lub ładowarka pod zapalniczkę samochodu

 Algieria urzeka nas swoimi krajobrazami i gościnnością. Mimo pustynnego krajobrazu, piasku, suchych gór i otwartej przestrzeni, jest niesamowicie gościnna. Jej mieszkańcy, Touaregowie, prawdziwi Władcy Pustyni pokażą nam ją i będą cały czas sprawować nad nami opiekę.

Odwiedzimy Park Narodowy Tassili, Erg Admer, góry Tadrart, będziemy podziwiać malowidła i glify naskalne z okresu neolitu; spotkamy rodziny nomadów żyjące na pustyni zgodnie ze swoimi tradycjami, zobaczymy niesamowitą oazę Djanet razem ze średniowiecznym, berberyjskim fortem. Odwiedzimy na pustyni prawdziwe naturalne oazy (używane cały czas przez pasterzy) Będziemy mieć możliwość uczestnictwa w krótkim trekkingu tak aby poznać sposoby pokonywania diun na piechotę oraz poczuć pustynię. Dzięki przewodnikom, poznamy tajemnice wegetacji roślin na pustyni i życia dzikich zwierząt w środowisku ograniczonym w zasoby wody    

Weźmiemy udział w pokazie piosenek tuareskich oraz dołączymy do uczty  organizowanej dla nas na pustyni.

Będziemy nocować na pustyni w namiotach lub dla chętnych, na materacach bezpośrednio na piasku. Touaregowie będą przygotowywać nam wszystkie posiłki (śniadanie, lunch i kolację) oraz przyrządzać w ciągu dnia pustynną herbatkę. Poznamy sposoby wypieku chleba w piasku i przyrządzania gorących posiłków na pustyni

Wylot z Polski, przylot do Tamanrasset

Przelot do Tamanrasset na południu Algierii przez jeden z europejskich portów lotniczych i Algier.

Asskerem i Qffilel

Spotkanie z przewodnikiem, transfer na camping. Po śniadaniu terenowymi samochodami wjeżdżamy na płaskowyż Assekrem. Postój przy jeziorze Affilel. Nocny biwak w Assekrem.

In Zarnen i Tanjed

Zjeżdżamy do In Zarnen (tradycyjna tuareska wioska, szałasy z gliny, kryte liśćmi palmowymi). Nocny biwak w Tanjed (przy płynącym potoku i pięknych krajobrazach).

Jeziora i Wodospady

Zjeżdżamy do jeziora i wodospadu w Assekrem. Wieczorem powrót do Tamanrasset, tranfer na lotnisko i wylot do Djanet.

Djanet Miasto

Przylot w środku nocy do Djanet, końcówka nocy na biwaku na pustyni w pobliżu Djanet (Tin Amali albo Timras) albo w hotelu za dopłatą. Dzień zaczynamy od śniadania w pustynnej scenerii. Po śniadaniu przejazd terenowymi samochodami do Djanet. Możliwy (cena ok, 1EUR) prysznic w publicznej łaźni. Spacer po suku, czyli lokalnym targu, można tam nabyć pamiątki i chusty do wiązania turbanów. Po krótkim spacerze przez centrum docieramy do lokalnego muzeum, które oglądamy. W muzeum znajdują się tradycyjne tuareskie narzędzia i stroje, oraz okazy flory i fauny (w słoikach). Wchodzimy na wzgórze, gdzie znajduje się oberża ONATu (odpowiednik PTTKu) skąd rozpościera się widok na miasto i okoliczną pustynię. Przejazd do dzielnicy Adjahil, gdzie wspinamy się po skałach do warowni Ghauna, skąd rozpościera się widok na palmiarnię i Adjahil. Spacer po starej dzielnicy Adjahil i po ogrodach. Pod wieczór ruszamy w kierunku pustyni na biwak.

Djanet - Ali Dema

Wyjazd terenowymi samochodami w kierunku Ali Dema. Tracimy już zasięg telefoniczny i powoli oddalamy się od cywilizacji. Jedziemy drogą asfaltową na południe. Potem zjeżdżamy na pustynię gdzie zobaczymy nietypowe skały, na przykład słoniątko wyrzeźbione przez erozję. Podziwiamy łuki skalne z szarego piaskowca i prehistoryczne malowidła w rejonie Ali Dema. Pod wieczór zobaczymy cmentarzysko krów w Manhor oraz starożytne groby (kurhany ułożone z kamieni). Nocleg na biwaku w El Berket.

 Ali Dema - Van Elkheir

Po śniadaniu kierujemy się w stronę skał w Wan Elkheir. Po południu oglądamy malowidła naskalne w Aman Essamednin (po tuaresku oznacza zimną wodę, gdyż często tu samochody się zakopują w piasku, które potem się odkopuje. Po takim wysiłku picie zimnej wody jest wskazane). Pierwszy raz widzimy też naskalne napisy w piśmie Tifinagh, czyli tradycyjnym piśmie Tuaregów. Miejscami znajdujemy kawałki tradycyjnej ceramiki. Biwak w Aman Essamednin.

Wan Elkheir - El Beri - Wan Tabarakat - Tadrart

Jedziemy przez malownicze wydmy w kierunku kanionu El Berj - Wan Tabarakat. Podziwiamy prehistoryczne malowidła w El Berj - Wan Tabarakat. Wjazd na pustynię Tadrart przez bladożółte wydmy Moul in Naga . Z wydm zjeżdżamy samochodem, wrażenia podobne do parku rozrywki. Biwak przy wielkich wydmach Mul In Naga.

Tadrart – Kanion In Djaren

Jadąc przez kanion In Djaren, widzimy ciekawe łuki skalne wyżłobione przez erozję w szarym piaskowcu oraz naskalne ryciny. Zwiedzamy też skalną katedrę zwaną po tuaresku Tamezguida. Przez czerwone wydmy i piaszczysty płaskowyż docieramy na biwak w « morzu piasków » w In Tehak.

Wieczorem tradycyjna tuareska kolacja czyli chleb wypiekany w piasku, połamany i podany w sosie mięsno warzywnym.

In Djaren - Tin Merzouga

Przejazd przy łukach skalnych In Tehak,  mamy też przed oczami wielką skalną mapę Afryki . W Abu Hediene podziwiamy prehistoryczne malowidła. Podziwiamy skalną faunę i florę czyli jeża i grzyby. Wczesne rozbicie biwaku przy wydmie Tin Merzuga. Nieobowiązkowa wspinaczka na wydmę, z której podziwiamy zachód słońca.

Tin Merzouga - Tisseteka

Malowidła naskalne w kanionie Imesnuga. Krótki spacer do jeziorka ukrytego wśród skał. Odważni mogą się napić wody z jeziorka. Później kierujemy się do wielkiego łuku skalnego w Abu Hediene. Przez uczesane przez wiatr wydmy docieramy na obiad w Wan Zawaten.

Po południu, oglądamy rysunki krów w Tin Zawaten i malowidła naskalne w Tin Teburak. Ryciny naskalne w In Jaren (żyrafy, słonie, ryby) i przejazd przez kanion Tin Abaden. Jeszcze krótka wizyta w skalnym cyrku w Wan Aguen. Biwak w Tisseteka.

Tisseteka - Tin Arasu - Djanet

Podziwiamy naskalne malowidła w Tisseteka i Inoxum, skamieniałe wodorosty na skale zwanej ukwieconą skałą  oraz malowidła i ryciny w In Jaren (słonie i krowy). Wyjazd z Tadrart przez czarne wydmy w Ażelati. Obiad w Tin Arasu. Powrót do Djanet po południu. Za dopłatą (1 EUR) możliwy prysznic. Wizyta na suku (drobne zakupy, pamiątki). Kolacja w Teharhart (rycina płaczącej krowy). Transfer na lotnisko, przelot do Algieru.

Powrót do Polski

Powrót do Polski przez Algier i jeden z europejskich portów lotniczych.

Terytorium współczesnej Algierii w starożytności zamieszkiwały ludy berberyjskie. Od XII wieku p.n.e. na wybrzeżach kraju powstawały fenickie osady handlowe, które od IX wieku p.n.e. należały do Kartaginy. W III wieku p.n.e. w głębi kraju utworzone zostało państwo Numidii, dołączone w I wieku p.n.e. do Imperium Rzymskiego. W okresie rządów rzymskich kraj stał się jednym ze spichlerzy imperium, dzięki czemu nastąpił szybki rozwój kulturalny i gospodarczy ziem. W V wieku n.e. wybrzeże Algierii zajęli Wandalowie, w 533 Bizancjum, z kolei w drugiej połowie VII wieku Arabowie. Arabowie przeprowadzili w kraju proces islamizacji i arabizacji miejscowych ludów berberyjskich. W ciągu średniowiecza tereny często zmieniały władców. Wybrzeża były opanowane przez piratów berberyjskich. U schyłku XV wieku licznie osiedlili się tu muzułmańscy uchodźcy z Hiszpanii, zasilili oni osady pirackie. Częste eskapady piratów na tereny Hiszpanii i hiszpańskie okręty, doprowadziły do zajęcia przez Hiszpanów portu w Oranie w 1509 (kontrolowała go do 1708), a w 1510 Algieru. Zagrożeni ekspansją hiszpańską piraci zwrócili się o pomoc do Imperium Osmańskiego i w 1519 przyjęli zwierzchnictwo tureckie. Obecna Algieria została włączona w skład Imperium Osmańskiego pod arabską nazwą Al-Dżazair. Od początku XVIII wieku władzę przejmowali lokalni władcy.

W 1830 Algier został zdobyty przez Francję. W kolejnych latach Francuzi prowadzili systematyczny podbój kraju, spotykając się z oporem algierskich plemion. Wnętrze Algierii siły francuskie opanowały po 1847 wraz z rozbiciem wojsk emira Abd al-Kadira. Rząd francuski przyznał Algierii status osadniczego terytorium zamorskiego Francji i od lat 40. XIX wieku prowadził akcję osadniczą. Przeciwko francuskiej kolonizacji kraju występowała miejscowa ludność, która kilkukrotnie (między innymi w latach 1857, 1864-66, 1870-71) organizowała antyfrancuskie powstania. W 1881 Francuzi nadali Algierii kodeks tubylczy. Kodeks zakazał lokalnej ludności przynależności do partii politycznych i związków zawodowych. Część represyjnych praw zniesiono po I wojnie światowej. W okresie 20-lecia międzywojennego powstały pierwsze lokalne partie nawołujące do obrony interesu narodowego.

Podczas II wojny światowej Algieria stała się terenem walk aliantów z siłami rządu Vichy. Po zakończeniu wojny nasiliły się tendencje antykolonialne. W 1946 powstał Ruch na rzecz Triumfu Wolności Demokratycznych (MTLD), który 1947 wyłonił konspiracyjną Organizację Specjalną. Na bazie Organizacji Specjalnej powstał Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji. W 1954 Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji (CRUA) zorganizował antyfrancuskie powstanie i przekształcił się we Front Wyzwolenia Narodowego. Powstanie objęło cały kraj. Francuzi w trakcie powstania wprowadzili w kolonii system rządów terroru i odpowiedzialności zbiorowej wobec cywilów. Powszechne stały się tortury, ekspedycje karne i pacyfikacje. W 1958 w Kairze utworzono Tymczasowy Rząd Republiki Algierskiej. W 1962 przedstawiciele Frontu Wyzwolenia Narodowego i rządu Francji podpisali układ w Évian-les-Bains, na mocy którego proklamowano niepodległość republiki.

U progu niepodległości kraju nasiliły się zamachy terrorystyczne podejmowane przez Organizację Tajnej Armii, skupiającą pozostałych w kraju francuskich osadników. Terroryzm i jego reakcja ze strony władz spowodowały masowy exodus ludności francuskiej z kraju, do połowy 1962 Algierię opuściło 80% osadników[3]. W 1963 przyjęto pierwszą konstytucję algierską. Premierem i pierwszym prezydentem republiki został Ahmad Ben Bella. W październiku 1963 suwerenność Algierii zakwestionowało Maroko, w trakcie tak zwanej wojny piaskowej, w której siły algierskie pokonały wojska marokańskie[6]. W 1964 w Algierskiej Karcie Narodowej nakreślono socjalistyczny program rozwoju państwa, w którym monopartyjne rządy objął Front Wyzwolenia Narodowego. W 1965 miał miejsce zamach stanu z Huari Bumedienem na czele. Bumedien w trakcie rządów przeprowadził reformę rolną i nacjonalizację części sektorów przemysłu.

W 1979, po śmierci Bumediena, urząd prezydenta objął Szadli Bendżedid. Uchwalona w 1989 nowa, demokratyczna konstytucja, spowodowała chaos polityczny. Duże poparcie społeczne uzyskał islamistyczny Islamski Front Ocalenia, który w 1990 wygrał wybory komunalne i regionalne. Po wygranej pierwszej turze wyborów parlamentarnych w 1991 doszło do reakcji wojska i zwolenników państwa laickiego: Islamski Front Ocalenia został zdelegalizowany, a wybory unieważnione. W latach 90. XX wieku w kraju trwała wojna domowa. W styczniu 2000 rozwiązała się Islamska Armia Ocalenia, zbrojne skrzydło Islamskiego Frontu Ocalenia (FIS), a wielu jej bojowników poddało się w zamian za amnestię[3]. W XXI wieku Algieria znalazła się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw kontynentu[7]. Na przełomie 2010 i 2011 w kraju wybuchły ogólnokrajowe protesty[3]. W kwietniu 2019 do dymisji podał się wieloletni prezydent Abd al-Aziz Buteflika, na co miały wpływ trwające masowe protesty spowodowane przez rosnące koszty życia i bezrobocie.

Algieria jest bezpiecznym krajem otwierającym się po Covidzie na turystykę i w tej chwili w zasadzie jedynym, w którym można bezpiecznie zwiedzać głęboką Saharę

Wyprawa jest prowadzona na obszarze pustynnym gdzie nie ma hoteli ani stałych obozowisk dla turystów.. Noclegi będą organizowane na pustyni w zakładanych dla nas obozowiskach, każdorazowo w innym miejscu. Woda do codziennego mycia będzie dostępna  ale w ograniczonej ilości. Prysznic będzie dostepny tylko w Djanet. Toalety w stylu ekologicznym czyli przy użyciu saperki i za wydmą. Hotele w Djanet są standardu algierskiego więc nie można ich porównywać do europejskich.

Zabieramy ze sobą:

 • Śpiwór, prześcieradło
 • Przybory do mycia i osobistej higieny
 • Okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, filtry przeciwsłoneczne
 • Lekkie i przewiewne ubrania, koszule z długim rękawem i długie spodnie, sandały lub lekkie buty trekkingowe
 • Lekki polar i czapka (wieczory mogą być chłodne)
 • Solar do ładowania baterii lub ładowarka pod zapalniczkę samochodu

- Park Narodowy Tassili

- Park Narodowy Tadrart

- Tin Merzouga

- oaza Ihrir

- erg Admer

- Tikkabouine

- noclegi pod rozgwieźdżonym niebem

- herbatki z Touaregami na pustyni

- granie i śpiewanie przy ognisku piosenek touareskich

- stare miasto w Djanet

- pokaz tańców i biesiada touareska

- malowidła i glify naskalne

- jeziorka i oazy na pustyni

- spotkania z nomadam

Film Krzysztofa Bika z jednej z naszych wypraw do Algierii

Polecane

Algieria 4x4 - jesień 2024 - własnym autem

Start wyprawy: 2024/11/16 - Koniec wyprawy: 2024/12/14

Algieria. Prawdziwa głęboka Sahara. W listopadzie 2016 odbyliśmy pierwszą, zapoznawczą podroż aż pod granicę Nigru, nastepnie w marcu i listopadzie 2017, 2018, 2019 i 2020 oraz w 2022 kolejne, już regularne wyprawy. …

Libia 4x4 - jesień 2024 - własnym autem

Start wyprawy: 2024/10/26 - Koniec wyprawy: 2024/11/16

Libia. Prawdziwa głęboką Sahara. W listopadzie 2008 odbyliśmy pierwszą, zapoznawczą podroż aż pod Mouzq, nastepnie w kolejnych latach, aż do Arabskiej Wiosny jeździliśmy tam co roku na regularne wyprawy. W maju tego …